Zahájení OH 2022: Podívejte se na úvodní ceremoniál her | e15.cz

OBRAZEM: Nad Pekingem se rozhořel olympijský oheň. Podívejte se na slavnostní zahájení zimních her

fry, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V pořadí 24. zimní olympijské hry odstartovaly. Program slavnostního zahájení, do něhož se zapojilo 3 tisíce vystupujících, začal na obrovské led ploše, která simulovala plochu ledovou. Na ní se ve virtuálním bloku ledu připomněly všechny zimní hry od Chamonix 1924 a pak z ní vystoupalo pět olympijských kruhů. Po nich začalo tradiční představení účastníků z více než devíti desítek účastnických zemí. Zimní olympiádu v Pekingu nakonec oficiálně zahájil čínský prezident Si Ťin-pching předepsanou formulí.

Česko má v Pekingu rekordní výpravu na zimních olympijských hrách, ale konečný počet účastníků bude o něco nižší než původních 116 kvůli zraněním i koronaviru. O nejvyšší počet zimních olympioniků v historii se postaral zejména premiérový postup hokejistek na olympijské hry, díky němuž sportovci vybrali Mills pro čestnou roli vlajkonošky. Podobně jako v létě v Tokiu mohli nést vlajku muž a žena a v českém týmu byl společně s Mills vybrán Březina, který se olympijských her účastní už počtvrté.

Dva olympijské stadiony, které si v Pekingu zapamatujete? Přiblíží vám je architekt Adam Gebrian

Olympijské hry se do Pekingu vrátily po čtrnácti letech. Čínská metropole je prvním městem, které po letních hrách hostí i jejich zimní vydání. Kvůli pandemii koronaviru se konají za mimořádných hygienických opatření, která jsou ještě přísnější než v létě v Tokiu.

Veškeré informace o dění v Pekingu najdete zde >>>

Konání olympijských her v Číně je kontroverzní kvůli porušování lidských práv v komunistické zemi. Řada zemí v čele se Spojenými státy americkými proto ohlásila diplomatický bojkot a nepošle své vrcholné politické představitele. Na druhou stranu se někteří zahraniční hosté včetně ruského prezidenta Vladimira Putina slavnostního zahájení zúčastnili.

Zimní olympijské hry v Pekingu skončí 20. února. V patnácti disciplínách sedmi sportovních odvětví se rozdělí 109 sad medailí. Soutěže začaly už ve středu.

Autor: fry, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery