Zimní olympijské hry 2022 přehledně: Historický neúspěch českých hokejistů

Jiří Smejkal před brankářem Leonardem Genonim

Jiří Smejkal před brankářem Leonardem Genonim Zdroj: Michal Beránek / Sport

Lukáš Sedlák v souboji s Raphaelem Diazem před brankou soupeře
Překonaný český brankář Šimon Hrubec
Překonaný český brankář Šimon Hrubec
Michal Řepík před brankou Leonarda Genoniho
Fantastická jízda Ester Ledecké stačila v super-G na 5. místo
36
Fotogalerie

XXIV. zimní olympijské hry se konají v čínském Pekingu až do neděle 20. února. Čeští hokejisté se v úterním osmifinále olympijských her znovu utkali se Švýcary, kterým podlehli 2:4. Vůbec poprvé tak český tým nepostoupil na olympijských hrách do čtvrtfinále. Na medaili ve sjezdu, v superobřím slalomu ani v kombinaci nedosáhla Ester Ledecká. V Pekingu však obhájila první místo v paralelním slalomu na snowboardu. Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala v závodu na 5000 m bronz.

V Pekingu si více než 2 500 sportovců v průběhu dvou týdnů rozdělí více než 100 sad medailí. Česká výprava se do Pekingu vydá v rekordním počtu 113 sportovců. Početná nominace je především díky hokejovým výběrům mužů i žen, kteří tvoří téměř polovinu výpravy.

Češi na ZOH v Pekingu obhajují sedm medailí. Hlavní adeptkou na zlato byla Ester Ledecká, která se na olympiádě opět představila na lyžích i na snowboardu.

Kdy začaly zimní olympijské hry 2022 v Pekingu?

Oficiální ceremoniál zahájení ZOH 2022 se konal na Národním pekingském stadionu v pátek 4. února 2022 od 13 hodin středoevropského času. Čeští sportovci se na ceremoniálu představili v unikátní olympijské kolekci. Motiv kolekce vychází z prvků české vlajky. Inovovaná zimní čepice Raškovka, která si popularitu vydobyla už na předchozích olympijských hrách v roce 2018, nechyběla ani tentokrát.

OBRAZEM: Zahájení olympijských her v Pekingu 2022 >>>

V souvislosti se zahájením olympijských her zaútočili na web České televize hackeři. ,,Dnes startuje olympiáda. A to je pravděpodobně i důvod, proč naše weby čelí vskutku masivnímu DDoS útoku. Děláme, co můžeme, ale prosíme o shovívavost... Jestli jste chtěli do HbbTV ČT nebo zkusit některou z našich mobilních aplikací, dnes na to bohužel není dobrý den. Kromě výpadku webů ČT nefungují ani aplikace. Snažíme se vše zprovoznit do zahájení ZOH, ale zatím to nemůžeme garantovat. Díky za pochopení, držte nám palce!" uvedla Česká televize na svém twitterovém účtu. O půl hodinu později oznámila, že se jí problémy podařilo zastavit.

Podívejte se na nejzajímavější olympijské stavby historie podle výběru Adama Gebriana

Program zimní olympiády v Pekingu

Vzhledem k sedmihodinovému časovému posunu mezi Pekingem a Prahou řada sportovních událostí probíhá v noci či ráno středoevropského času.

Program ZOH 2022 i s českou účastí začal dva dny před zahájením her, ve středu 2. února, kdy turnaj v curlingu rozehrály smíšené páry. Českému páru bankéřů Paulových se vstup povedl a porazil své soupeře z Norska. Úspěch se však nepodařilo zopakovat, když v druhém zápase česká dvojice podlehla italskému páru. V pondělí už bylo jasné, že český pár Paulových do semifinále nepostoupí.

První medaile si v sobotu 5. února rozdělily běžkyně na lyžích ve skiatlonu, následovalo 3 000 metrů v rychlobruslení za účasti dvojnásobné olympijské medailistky na této trati Martiny Sáblíkové, která v závodu dojela čtvrtá.

Sportoviště na ZOH 2022:

Hokej na ZOH v Pekingu

Olympijský turnaj se hraje tentokrát bez hvězd z NHL. Puky na turnaj dodává česká firma Gufex. Na olympiádě v Pekingu vjela na kluziště poprvé v historii kromě české mužské hokejové reprezentace i hokejová reprezentace ženská. Hokejistky si účast zajistily vítězstvím na kvalifikačním turnaji v Chomutově a na olympijském turnaji rozhodně nejsou bez šancí. 

Třetího února se v olympijské premiéře představily české hokejistky proti domácí Číně, kterou porazily 3:1, stejným výsledkem pak porazily i Švédky. V pondělí pak Češky prohrály těsně  s Dánskem 2:3. Český tým v úterý nastoupil proti Japonkám, s kterými svedl vyrovnaný zápas. Výsledek 2:3 v český neprospěch zajistily až samostatné nájezdy. Cesta českých hokejistek skončila ve čtvrtfinále s obhájkyněmi zlata ze Spojených států, s nimiž český tým prohrál 1:4.

Mužská hokejová reprezentace vstoupila do prvního zápasu 9. února, kdy čeští hokejisté nedokázali zdolat Dánsko a zápas prohráli 1:2. Se Švycary byli úspěšnější a zápas dokázali vyhrát 2:1 na nájezdy. Ve skupině B se mužstvo pod vedením Filipa Pešána střetlo ještě s Ruskem, které Češi porazili 6:5 v prodloužení. Nakonec skončil český tým ve skupině třetí a v osmifinále ho čekalo znovu Švýcarsko. Po prohře 2:4 se český tým s olympijským turnajem rozloučil. Vůbec poprvé v historii nepostoupil do čtvrtfinále.

Hokej na ZOH 2022: program, soupisky >>

České medailové naděje na ZOH 2022 - Ledecká a Sáblíková

Do Pekingu se letos vydává rekordní počet 113 olympioniků. Nejpočetnější zastoupení má právě hokej, kde nastoupila mužská i ženská reprezentace. Kromě hokejistek nastoupil za Česko na olympiádě poprvé i smíšený curlingový pár manželů Paulových.

Jedinou českou obhájkyní zlaté medaile z předchozí olympiády v Pchjongčchangu je Ester Ledecká, jež o medaili zabojovala nejprve na snowboardu v paralelním obřím slalomu. Zlatou medaili se jí podařilo vybojovat i tentokrát a stala se první českou medailistkou z Pekingu. V superobřím slalomu žen skončila Ledecká pátá. Česká olympionička obula lyže ještě ve sjezdové disciplíně, kde kvůli chybě na medaili nedosáhla, v kombinaci skončila čtvrtá.

Větší šanci na medaile mají i biatlonisté v čele s Markétou Davidovou, kteří obhajují z pchjongčchangské stříbro a bronz ze sprintu. Biatlonový program olympijských her zahájil v sobotu 5. února smíšené štafety, následovat budou vytrvalostní závody, sprinty, stíhací závody, štafety a celý olympijský program vyvrcholí 19. února závodem s hromadným startem žen. Česko je však v olympijském biatlonu zatím bez medaile.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková dojela čtvrtá v závodu na 3000 m, ve čtvrtečním závodu na 5000 m vybojovala bronzovou medaili. Je to její sedmý cenný olympijský kov.

Přehledně: České medaile na ZOH a LOH v historii >>>

Sponzoři a kritika Číny

Zimní olympijské hry představují mimořádnou příležitost oslovit globální publikum, tedy obchodní příležitost. Fakt, že se hry konají v Číně, však pozici inzerentů značně komplikuje – především jejich PR. Čínské hry čelí politickému bojkotu nejen od Spojených států, masivního exodu sponzorů se ale Čína obávat nemusí – a to ani těch českých.

„První ligu“ partnerů olympijského programu aktuálně hrají Airbnb, Alibaba, Allianz, Atos, Bridgestone, Coca-Cola, Intel, Omega, Panasonic, Procter & Gamble, Samsung, Toyota a Visa. Jen tito sponzoři zaplatili Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) miliardu dolarů v olympijském cyklu mezi lety 2013 a 2016 a dvojnásobnou sumu v letech 2017 až 2020, uvedla agentura AP.

Z českého prostředí plánují olympijské kampaně například společnosti Pilsner Urquell, ČEZ či Alpine Pro. Brněnský olympijský festival podpoří mimo jiné CPI či Visa, mediální platformu CzechTeam.tv pak Sazka, T-Mobile nebo Toyota.

Covid a olympiáda

Na rozdíl od jiných asijských zemí, jež postupně upustily od nulové tolerance nákaz covidem-19, se Čína této strategie nadále drží, což významně ovlivní také olympijské hry. Především ve formě mimořádně přísných opatření. Olympiáda se odehraje bez účasti zahraničních diváků, přístup budou mít jen vybraní domácí fanoušci. Dál také bude platit až pětitýdenní karanténa pro pozitivně testované. I z tohoto důvodu již dříve odřekli účast na hrách hokejisté z kanadsko-americké NHL.

Přísná opatření limitují velkolepost her, což se projevuje i na rozpočtu, jejž Čína pro pořádání her vyčlenila: hodlá utratit „jen“ kolem 3,9 miliardy dolarů, přibližně desetinu obří částky, kterou investovala do letních her v roce 2008.

V Česku se čekají rekordní sázky

V Česku provázejí olympiádu sázky, u nichž sázkové kanceláře očekávají, že překonají všechny dosavadní rekordy. Nic na tom nezmění politika ani pandemie koronaviru. Kromě mužského hokeje táhne i ten ženský. Více, včetně vyjádření zástupců ze společnosti Tipsort se můžete dočíst v aktuálním článku k sázení na E15.

Bídná sledovanost v USA

Úvodní ceremoniál her v Pekingu měl ve Spojených státech rekordně nízkou sledovanost. K televizím prý přitáhl pouze šestnáct milionů diváků. To je o 43 procent méně než zahájení posledního zimního olympijského turnaje v Jižní Koreji před čtyřmi lety. Pro televizní stanice je to noční můra, protože stále musejí platit téměř 165 miliard korun za vysílací práva. 

Hokejistky hrají skoro zadarmo

Ženská hokejová reprezentace České republiky vstoupila do olympijského turnaje dvěma výhrami - nad Švédkami a domácí Čínou. Vysoké nasazení hráček nesnížil ani fakt, že do zápasů nastupují prakticky zdarma. Více o nepoměru v platech hokejistů a hokejistek si můžete přečíst na E15.cz

Olympijské pandy slaví úspěch a další zajímavosti

V Číně se těší oblibě maskot turnaje Ping Dwen Dwen, který má podobu pandy. O jeho popularitě a rostoucích tržbách si můžete přečíst zde.

Na olympijském turnaji se o soutěžící nestarají pouze trenéři a živí zaměstnanci, Čína nasadila do služeb dokonce i roboty, kteří fungují jako kuchaři, číšníci a uklízeči.

Způsob jakým Peking dokázal připravit podmínky pro konání zimních olympijských her také zaujal mnohé pozorovatele. Příprava si vyžádala masivní zásah do krajiny i přesídlování místních farmářských rodin. Více v článku.

Zimní olympijské hry sledujte na iSport.cz >>>