Pavel Fischer: profil kandidáta na prezidenta
Někdejší český diplomat ve Francii a poradce prvního prezidenta samostatné České republiky se ke kandidatuře na hlavu stát rozhodl až v pozdější fázi prezidentské kampaně. Jeho životopis zahrnuje práci ve státní i soukromé sféře. Život jeho i jeho rodiny trvale ovlivnila smrt jeho syna po dlouhé nemoci.
Pavel Fischer vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve studiích pokračoval v Ženevě, posléze vystudoval prestižní francouzskou školu pro úředníky École national d´Administration, kterou navštěvoval mimo jiné současný francouzský prezident Emmanuel Macron.
V kanceláři prezidenta Václava Havla působil nejdříve na tiskovém odboru a propracoval se až do funkce tiskového mluvčího, poté vedl politický odbor. Po skončení Havlova funkčního období se stal českým velvyslancem ve Francii a Monaku. V roce 2010 se vrátil do České republiky. Když odešel ze služeb Ministerstva zahraničních věcí, pracoval pro vládní i nevládní sektor, spolupracoval také jako poradce českých firem exportujících do Francie.
Přečtěte si podrobné profily Miloše Zemana, Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka
Možnost jeho kandidatury poprvé vyslovila takzvaná Kroměřížská výzva, iniciativa, která hledala protikandidáty do prezidentské volby proti Miloši Zemanovi. Do ní se dostal díky podpoře sedmnácti senátorů.
Prosazuje orientaci západním směrem k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Chtěl by přezkoumat amnestii prezidenta Václava Klause, oponuje zákonu o obecném referendu. Prohlásil, že by nejmenoval premiérem člověka, kterého trestně stíhá policie. Zrušil by bezpečnostní kontroly na Hradě a otevřel ho veřejnosti.
Kompletní a aktuální přehled prezidentských kandidátů najdete zde >>>
Podle průzkumu společnosti STEM by v druhém kole prezidentské volby se současnou hlavou státu Milošem Zemanem prohrál. Zeman by získal 47 procent hlasů, zatímco Fischer 39. V rozhovoru pro web Student Times řekl, že lidských práv je tolik, že je nejsme schopni garantovat.
Fischer mluví plynně třemi cizími jazyky: francouzsky, anglicky a katalánsky. Je činný v řadě dobročinných organizací a spolků. Je konzervativním katolíkem, náboženství ale reflektovat ve své politické kariéře nehce. Naopak má výhrady k politickým proudům, které se projevují například v Polsku. Roli rodiny nechce v českém právním řádu nijak dále upravovat.