NBA skaut Kudláček: Zatím jsem měl šťastnou ruku | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

NBA skaut Kudláček: Zatím jsem měl šťastnou ruku

Hana Filipová

Jeho šéfem je basketbalová legenda Michael Jordan, šestinásobný vítěz americké NBA a dvojnásobný olympijský vítěz, zároveň ale taky majitel klubu Charlotte Hornets. Právě pro něj devětadvacetiletý Jakub Kudláček už třetím rokem létá po světě a sleduje při hře stovky basketbalistů, mezi kterými vybírá, kdo by byl tím správným pro tým do nejlepší basketbalové soutěže světa. „Na otázku, kdy jsem ho viděl naposledy, jsem už alergický,” směje se.

Viděl jste film Bílí muži neumějí skákat? (Běloch a černoch si vydělávají hraním basketu na ulici - pozn.aut.)

Samozřejmě.

A platí to?

Nevím, nerad bych něco zobecňoval podle barvy pleti. Můžu mluvit o sobě. Skákat jsem nikdy pořádně neuměl.

Kolik hráčů NBA nepochází z USA?

Vychází to zhruba na čtvrtinu mezinárodních hráčů. Z asi 400 je to letos 108 z 42 zemí.

Jaké státy pak mimo USA dominují?

Jednoznačně i z historického hlediska jsou dvě největší základny: Francie a Balkán.

Ve Fifě jsem válel, říká Jankto. Vlastní tým ho stojí 250 tisíc měsíčně

Na olympiádách ale často končí finále basketbalového turnaje USA proti Španělsku, ne?

Taky. Španělé měli neskutečně silnou generaci a byla by to třetí oblast, kterou bych jmenoval. Zároveň kdyby země Balkánu mohly soutěžit opět spolu - Chorvati, Srbové, Černohorci - bylo by z toho pravděpodobně finále proti USA.

Je teď nejlepší doba na příchod mezinárodních hráčů do NBA? Dobří hráči z Evropy tam hráli vždy, ale dá se nyní mluvit o nějakém boomu?

Rozdělil bych to na etapy. Na začátku 90. let byli průkopníci jako Detlef Schrempf, Dražen Petrovič. Tehdy NBA pochopila, že v mezinárodním basketu je dostatek talentu a dobrých hráčů, kteří tam mohou hrát a pomoci. Došlo to až tak daleko, že po roce 2000 začal mezinárodní basket docela dobře USA dohánět. Ukázalo se to na olympiádách nebo MS, kde najednou nebyl americký tým neporazitelný.

Nebylo to částečně i tím, že hvězdy NBA prostě preferovaly individualitu před evropským týmovým pojetím a to je poráželo?

Taky. Ale má to několik faktorů. Týmové pojetí hry, dovednosti jako přihrávky, střelba byly vždy devizou mezinárodního basketu. V USA to bylo hodně o individualismu. Po roce 2000 došlo k tomu, že týmový koncept s dovednostmi začal americký individualismus porážet. Z toho se NBA neuvěřitelně ponaučila a vzala si prvky z mezinárodního basketu. Zjistili, co funguje, okoukali know-how, použili k tomu, aby se zlepšili, k tomu přidali skvělé atletické dovednosti a skvělou fyzickou přípravu.

Středověký boj je bezpečnější než hokej, říká kapitán týmu Prague Trolls Jan Burgerstein

Je tedy nyní větší přiliv cizích hráčů?

Nejsme úplně na vrcholu, ale je to spíš doznívání vrcholu.

Může to být i nějakou změnou v procesu skautování a třeba i systému stipendií na univerzitách?

Skauting se ohromně rozšířil. Před dvaceti lety skautovalo v mezinárodním basketu pár týmů NBA, ale teď mají oči úplně všude. Vědí, jak moc přidané hodnoty může z různých zemí být.

A systém stipendií na univerzitách se měnil?

Nemyslím si. Mají ho nastavený jasně, prověřený lety. Ale snaží se zlepšovat, dívat se po nových trendech, umí investovat. Pořád se to tam v tomto ohledu zlepšuje, zatímco paradoxně v mezinárodním basketu se to zhoršuje, proto se nůžky tolik rozevírají. Je málo neamerických týmů, které jim mohou konkurovat, poslední výsledky na OH nebo MS tomu dávají jen za pravdu.

Historicky pro mě NBA symbolizuje Dream Team, který prvně pustili na olympiádu do Barcelony v roce 1992. Tehdy hráči jako Michael Jordan, Charles Barkley, Magic Johnson byli ikonami, kolem kterých byly až osobnostní kulty. Funguje to vůbec ještě dnes také tak?

Pár hráčů, ta velká jména takzvaných franchise players – vlastně all stars, kteří herně i marketingově NBA táhnou, je tam pořád a vždycky byli. Oni jsou největší elita, ti, co dělají rozdíl. Pravděpodobně kdybyste vyměnila některé hráče kolem nich, asi by se nic moc nestalo.

Češi mě zklamali, vzdělaný národ by si Zemana za prezidenta nezvolil, říká režisér Fero Fenič

Ale platí, že typově zajímavější hráče, dodává zbytek světa?

Neměl bych vůbec mluvit o konkrétních hráčích, ale myslím, že byl pouze jeden cizinec (Dirk Nowitzki – pozn. aut.), který jako největší star klubu fungoval a s ním vyhráli i titul. Zřejmě to bylo poprvé v historii, kdy byl mezinárodní hráč v centru dění, v té naprosto primární roli.

Pokračování interview, které tvoří součást magazínu Osobnosti, je v on-line verzi dostupné předplatitelům E15 Premium:


 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatnéod 1899 Kč

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!