Pavel musí spojit rozdělenou společnost, to je jeho největší a nejtěžší úkol, říká režisér Marhoul | e15.cz

Pavel musí spojit rozdělenou společnost, to je jeho největší a nejtěžší úkol, říká režisér Marhoul

Václav Marhoul
Václav Marhoul
• 
ZDROJ: Zbyněk Pecák
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nově zvolený prezident Petr Pavel, který získal velmi silný mandát více než 58 procent hlasů, přinese do české společnosti politickou kulturu. Myslí si to režisér, scenárista, herec a podnikatel Václav Marhoul. Pavla podle svých slov zná přes dvacet let. „Nepodporuji ho jako bratra ve zbrani, ale jako člověka,“ říká Marhoul, který je aktivním záložníkem.  

Proč jste přišel do pražského Fora Karlín, volebního štábu Petra Pavla?

Ten důvod je celkem jednoduchý. Pro pana Pavla už osm měsíců pracuji. Od loňského června jsem s ním objížděl celou republiku a moderoval jsem jeho besedy.

Kde všude jste byli?

Debatovali jsme s lidmi jak ve velkých městech, tak v malých vesnicích

Souvisí vaše spolupráce s Pavlem se skutečností, že jste už dlouhá léta příslušník Aktivní zálohy Armády České republiky?

Vůbec nijak to nesouvisí. Nehraje to pro mě jakoukoli roli. Pana Pavla znám více než dvacet let, je to obrovsky zásadový, charakterní a skromný člověk. Nepodporuji ho tedy jako bývalého vojáka, tedy bratra ve zbrani, ale jako člověka.

V čem bude podle vás Pavel lepší prezident než Andrej Babiš?

Lepší bude v jedné zcela zásadní věci. Pan Pavel je čestný člověk, zatímco pan Babiš je lhář a manipulátor. Za tím si stojím.

Co od Pavla jako prezidenta očekáváte?

Jeho práce teprve začíná. Slibuji si od něj především to, že bude schopen do české společnosti přinést politickou kulturu. Musí napjatou situaci zklidnit, nalézt mosty mezi lidmi, aby si znovu porozuměli. To bude největší a nejtěžší úkol nového prezidenta. Tato společnost je rozdělená už bezmála dvacet let. Začalo to už za dob bývalého prezidenta Václava Klause, o Miloši Zemanovi ani nemluvě. Otázkou je, jestli oněch pět let, která má Petr Pavel před sebou, bude na takový úkol stačit.     

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery