Robert Malecký: Prezidentské volby skončily. Ať žijí ty sněmovní | e15.cz

Robert Malecký: Prezidentské volby skončily. Ať žijí ty sněmovní

Neúspěšný kandidáta na prezidenta Andrej Babiš (ANO).
Neúspěšný kandidáta na prezidenta Andrej Babiš (ANO).
• 
ZDROJ: E15 Miroslav Belančin
Robert Malecký

Robert Malecký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ač měl v kampani Andrej Babiš častokrát problémy s pravdivostní hodnotou svých výroků, jeden můžeme bez váhání prověřit jako mimořádně platný. Babiš v pátek u volební urny prohlásil, že volby jsou referendem o něm samém. Jediným viníkem a zároveň hybatelem tohoto jevu byl ovšem právě on sám a styl, jakým vede politiku. Lidé ho většinově odmítli. Přesto Babiš v sobotu po prohrané volbě mluvil o famózním výsledku. Je to opět výrok tak podezřele mimoběžný s realitou, že stojí za bližší prozkoumání, co jím měl na mysli.

„Dva miliony tři sta tisíc hlasů je víc než výsledek Spolu a PirSTAN ve sněmovních volbách,“ dodal Babiš a my pochopíme, že hlavou už je u sněmovních voleb v roce 2025. Neboli že jsme se plynule překlopili z kampaně do kampaně, kterou teď hnutí ANO permanentně povede. Mimochodem – nejbližší rok, ve kterém nebudou žádné volby, nastane v Česku až s letopočtem 2027. Od voleb si teď nějakou dobu odpočineme, ale jen do konce jara příštího roku, kdy se volí do europarlamentu. Na podzim pak krajské volby a tradiční třetina Senátu, zejména první zmíněné budou pro ANO ostrým testem na klíčový rok 2025.

Nakonec těch hlasů pro Babiše bylo v pátek a v sobotu přes 2,4 milionu. Domnívat se ale, že takového výsledku je možné dosáhnout ve sněmovních volbách, by bylo hodně zjednodušující. Stejně jako při výsledku Petra Pavla přes 3,3 milionu hlasů není možné tvrdit, že na takovou podporu souhrnně dosáhnou strany pětikoalice.

Důvody najdeme v odhadech popisujících přelivy voličské přízně u obou kandidátů. Když pomineme extrémně vysokou volební účast, Babiš si těžko sáhne na 2,4 milionu hlasů, protože je v nich 330 tisíc voličů SPD. Pro ANO je snaha luxovat voliče SPD dvojsečná, podobně jako to v minulosti bylo u ČSSD a KSČM. Na jedné straně posiluje, na straně druhé se zbavuje potenciálního koaličního partnera nebo možnosti tiché podpory.

Co čeká Česko v roce 2023? Levnější byty i propad koruny:

Video se připravuje ...
Co nás čeká v roce 2023? Levnější byty i propad koruny

Voliči stran vládní koalice se na výsledku Petra Pavla podle odhadů podíleli zhruba 2,1 milionu hlasů, což by samo o sobě na porážku Andreje Babiše nestačilo. Na Hrad ho mimo jiné dotlačilo zhruba 700 tisíc voličů neparlamentních stran, dá se předpokládat, že například od sociální demokracie. A také 170 tisíc voličů hnutí ANO, které odradila agresivní Babišova kampaň.

Andrej Babiš má do 8. února čas se rozmyslet, jak dál. O tom, zda setrvá v čele strany a povede ji do dalších voleb, prý má rozhodnout předsednictvo, ale při znalosti poměrů v hnutí se tomu můžeme jen pousmát. Tomu, že by v ANO hrozila nějaká revolta nespokojených, zatím nic nenasvědčuje. Místopředseda Karel Havlíček už jednoznačně podpořil Babiše, další z místopředsedů Alena Schillerová chce „řešit“ hejtmana Ivo Vondráka a ostravského primátora Tomáše Macuru, kteří veřejně Babiše kritizovali a volili Petra Pavla.

Když se Babiše ptali, co dál, mimo jiné řekl, že se chce věnovat své životosprávě. Skoro roční kampaň ho viditelně unavila. Na podzim roku 2025 mu bude 71 let, horizont úspěšných voleb ho posouvá o další čtyři roky premiérování, v roce 2029 mu bude 75, těžké rozhodování. Ale nejde jen o věk, především si musí předseda hnutí ANO odpovědět na otázku, zda je schopen jiné než konfrontační politiky. Porážka v prezidentských volbách ukázala, že největším soupeřem byl Babišovi především on sám.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery