ANALÝZA: Pavel ztratil část voličů, Babiš získával voliče u SPD | e15.cz

ANALÝZA: Pavel ztratil část voličů z prvního kola, Babiš získával nové hlavně u SPD

Analýza výsledků voleb
Analýza výsledků voleb
• 
ZDROJ: E15 Veronika Kolářová
Aleš Ligas

Aleš Ligas

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Prezidentské volby skončily přesvědčivým vítězstvím Petra Pavla. Ten ovládl jak nejmenší obce v Česku, tak velká města. Z analýz přesto vyplývá, že Pavel přišel o poměrně významnou část svých voličů z prvního kola. A to dokonce o obdobný počet, o jaký přišel před pěti lety Jiří Drahoš. Andreji Babišovi se ale nepodařilo významněji oslovit voliče hnutí ANO, kteří ho v prvním kole nepodpořili. Nové hlasy tak získával především od voličů SPD a z řad nevoličů.

Petr Pavel zvítězil v prezidentských volbách se ziskem 58,32 procenta hlasů, když svého protikandidáta Andreje Babiše porazil o téměř milion hlasů. Ten oslovil pouze 41,62 procenta voličů.

Aby byl kandidát úspěšný ve druhém kole prezidentských voleb, musí především získat podporu od voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola. Zároveň si ale musí udržet i své vlastní voliče, případně mobilizovat voliče nové.

Z podrobné analýzy volebních výsledků nicméně vyplývá, že i přes poměrně velký náskok, s jakým Pavel nakonec zvítězil, nebyl ve všech těchto ukazatelích zcela úspěšný. Nepodařilo se mu totiž udržet všechny své voliče z prvního kola.

Výsledek analýzy shrnuje grafika výše. Čím tmavší modrá, tím větší je podobnost mezi zisky obou kandidátů v prvním či druhém kole. Naopak červená barva značí, že čím více kandidát získal v obcích v kole prvním, tím více tam ztratil v kole následujícím. Čísla označují sílu daného vztahu, čím je číslo vyšší, tím je daný vztah silnější. 

Pavel kompenzoval ztráty voliči od Danuše Nerudové a Pavla Fischera. Pomohla mu také vyšší volební účast

Vzhledem k úbytku Pavlových voličů z prvního kola se tak ukazuje, že velmi negativní kampaň, kterou proti němu vedl jeho protikandidát, do jisté míry zafungovala, a Babišovi se tak podařilo část voličů od volby Pavla odradit. Dá se zároveň předpokládat, že obdobným způsobem kampaň působila také na voliče Danuše Nerudové a Pavla Fischera.

Z dat nicméně vyplývá, že velká část voličů těchto kandidátů se nakonec na stranu Pavla přiklonila a jeho ztráty vykompenzovala. Babišovi se tyto voliče přesvědčit nepodařilo a v oblastech, kde byli tito kandidáti přede dvěma týdny úspěšní, naopak ztrácel. 

Je zajímavé, že obdobným způsobem přišel o voliče před pěti lety také Jiří Drahoš. Podle analýz mohl tehdy protikandidát Miloše Zemana přijít až o čtvrtinu svých voličů z prvního kola.

Babiš nepřesvědčil zbytek voličů ANO, získal jen voliče SPD a KSČM

Voliče z prvního kola ale neztrácel pouze Pavel, o menší část voličů přišel také Babiš. Jeho voliči z prvního kola byli ale o něco disciplinovanější. Koho se mu ale nepodařilo výrazněji přesvědčit, byla poměrně nezanedbatelná část voličů jeho vlastního hnutí ANO, kteří mu v prvním a nakonec ani ve druhém kole své hlasy neodevzdali. Přišel dokonce i o malou část voličů hnutí ANO z prvního kola.

Jak je patrné na grafice níže, Babiš tak ze sněmovních stran mimo hnutí ANO získával nové hlasy především u voličů SPD, z mimosněmovních stran pak u voličů KSČM.

Pavlovi se naopak podařilo výrazně zmobilizovat voliče koalice Spolu, kteří v prvním kole volili Nerudovou a Fischera. Naopak podpora od voličů koalice PirSTAN zůstala prakticky stejná jako v prvním kole.

Rekordní volební účast pomohla Babišovi zvítězit v chudších regionech, víc z ní ale těžil Pavel

Česko v těchto volbách zároveň zaznamenalo velmi vysokou volební účast, a to nejvyšší od sněmovních voleb v roce 1998. Právě účast ve volbách byla dalším z významných faktorů, který výsledek voleb ovlivnil.

Andreji Babišovi pomohla vyšší volební účast upevnit svou pozici v jediných třech krajích, kde vyhrál, a to v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Právě v okresech, které jsou součástí těchto krajů, se účast mezi prvním a druhým kolem zvýšila nejvíce. A to většinou výrazně více než o tři procentní body.

Volební účast se nicméně zvýšila ve všech regionech Česka a k větším ziskům tak nakonec pomáhala spíše Petru Pavlovi. Z dat vyplývá, že ve volebních místnostech s vyšší volební účastí byl Pavel podstatně úspěšnější. A to ještě výrazněji než v prvním kole. 

Ve druhém kole se také potvrdilo několik trendů patrných již z prvního kola volby. Andreji Babišovi se podstatně lépe vedlo v obcích s vyšší mírou nezaměstnanosti, z komplexního datového modelu vyplývá, že s každým zvýšením míry nezaměstnanosti v obci o jedno procento získával předseda hnutí ANO celé jedno procento navíc.

V obcích s nezaměstnaností vyšší než šest procent pak dostal v průměru přes 50 procent hlasů.

Stejně jako u prvního kola se také potvrdilo, že Babiš cílí na starší voliče. S každým zvýšením průměrného věku v obci o jeden rok získával expremiér v průměru půl procenta navíc.

Na druhou stranu u Pavla byla ještě výraznější podpora vysokoškolsky vzdělaných lidí než v prvním kole. S každým procentuálním zvýšením podílu lidí s vysokoškolským titulem v obci rostl Pavlův procentuální zisk hlasů velmi významně. Tento trend ilustruje červená linka v grafice níže. Zelené tečky jsou všechna města a obce v Česku.

Pavel rozbil dělení na města a venkov

Petru Pavlovi se v těchto volbách zároveň podařilo vybudovat velmi širokou podporu napříč všemi velikostmi obcí a měst, což je v Česku poměrně nevídané.

Jak můžeme vidět na grafu níže, ve všech typech obcí získal v průměru nadpoloviční většinu hlasů. Například Jiřímu Drahošovi se to před pěti lety podařilo pouze v několika městech nad sto tisíc obyvatel a v Praze.

VIDEO: Zeman okomentoval zvolení Pavla: Prezidenta výsledek jeho nástupce překvapil

Video se připravuje ...

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery