Úklid na Hradě, ratifikace smlouvy s USA či doplnění Ústavního soudu. Kroky Pavla už jsou dané | e15.cz

Úklid na Hradě, ratifikace smlouvy s USA či doplnění Ústavního soudu. Kroky Pavla jsou dané

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nastavení spolupráce mezi Hradem a Strakovou akademií, schůzky s nejvyššími ústavními činiteli včetně končícího prezidenta Miloše Zemana nebo výjezdy do Karlovarského, Ústeckého či do Moravskoslezského kraje. To je program pro příští týdny nově zvoleného Zemanova nástupce Petra Pavla. Teprve po inauguraci 9. března, kdy na společné schůzi obou parlamentních komor ve Vladislavském sále Pražského hradu složí slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila, nastoupí Pavel do úřadu hlavy státu. I pak jsou některé jeho nejdůležitější kroky už dané, případně o nich sám hovoří.

„Týden na přelomu ledna a února se budu věnovat jednáním, pak si krátce odpočinu a následně se do toho naplno pustím,“ prohlásil Pavel.

Od pondělí začne pracovat na složení svého týmu, který si vezme na Hrad, a také na programu nebo na přípravě výjezdů do regionů. „Už v přechodném období zahájím další cesty po některých krajích, abych měl konkrétní témata na zlepšení života tamních obyvatel. S návrhy pak půjdu za jednotlivými ministry nebo za premiérem. Pokud půjde o obecnější záležitosti týkající se například důchodové reformy, oslovil bych celou vládu,“ řekl vítěz prezidentského duelu, který přesvědčil 58,32 procenta voličů. Pavla podpořilo 3,359 milionu lidí, šéfa ANO Andreje Babiše 2,4 milionu. Rozdíl mezi oběma soupeři byl přes 959 tisíc hlasů.

Pavel překonal Zemanův rekord z roku 2013. Bývalý premiér a předseda ČSSD tehdy ve druhém kole vůbec první přímé volby hlavy státu obdržel 54,80 procenta hlasů. Druhého Karla Schwarzenberga předběhl Zeman o 476 tisíc hlasů. Výrazně těsnějšího výsledku dosáhl končící prezident v roce 2018. Mezi ním a druhým Jiřím Drahošem byl rozdíl pouze 152 tisíc hlasů.  

„Chtěl bych s panem Pavlem mluvit o prezidentském údělu,“ vzkázal v sobotu po oznámení výsledků voleb Zeman. Co chystá po příchodu na Hrad, Pavel naznačil už ve svém volebním štábu. Zemanovy spolupracovníky přitom nešetřil.

„Prezidentovo nejbližší okolí bylo vnímáno jako jeden z hlavních zdrojů ztráty důvěryhodnosti celého prezidentského úřadu,“ uvedl Pavel. Podle svých slov provede hloubkový audit Kanceláře prezidenta republiky, pod niž vedle Správy Pražského hradu spadá i Lesní správa Lány, tedy zámek s přilehlou oborou. „Nemohu zavřít dveře a předstírat, že se nic nestalo. Pokud vzniknou jakákoli podezření, budu trvat na tom, aby byla důsledně vyšetřena,“ dodal Pavel.

Novou hlavu státu čeká také schvalování dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy o spolupráci v oblasti obrany (Defence Cooperation Agreement, DCA). Vláda zahájí ratifikaci úmluvy v parlamentu zřejmě už příští měsíc. Pro Pavla, který je svými odpůrci kritizován za proamerické postoje, může být provedení samotné ratifikace DCA prvním vážným politickým testem v nejvyšší ústavní funkci.

„Tím nejdůležitějším, jak předejít emotivním výkladům, je držet se faktů. Pokud jde o dvoustranou dohodu s USA, nijak neomezí ani neohrozí naši suverenitu. Není to žádný bianko šek pro rozmístění amerických vojáků nebo zbraní na území Česka, půjde o zjednodušení vojenské spolupráce včetně americké finanční pomoci, kterou dostáváme. Na životy lidí bude mít spíše pozitivní než negativní vliv,“ řekl v neděli v České televizi Pavel.

I další dva body chystaného programu se budou týkat zahraničí. V sobotu Pavel jednal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou o tom, že by na jaře společně navštívili Ukrajinu. Pavel upřesnil, že cestu do Kyjeva by chtěl uskutečnit ještě před summitem Severoatlantické aliance, který se letos koná v litevském hlavním městě Vilniusu. Vrcholná schůzka NATO, kde bude Pavel Českou republiku zastupovat, je naplánovaná na 11. a 12. července.

Z vnitropolitických témat čeká nově zvoleného prezidenta velmi zásadní obměna Ústavního soudu. Celkem sedmi soudcům z celkových patnácti končí desetiletý mandát. Pavel bude muset vybrat vhodné adepty, kteří musejí podstoupit grilování v Senátu. Teprve s jeho svolením mohou být jmenováni. Pavel se o nominantech radí s ústavními právníky Janem Kyselou a Janem Wintrem.

Nejožehavějším tématem je možné jmenování nového předsedy soudu. V srpnu tuto funkci po dvaceti letech opustí Pavel Rychetský. Zeman si pohrává s myšlenkou, že by Rychetského nástupce těsně před odchodem z Hradu ještě instaloval.    

„Do hlavy Miloši Zemanovi nevidím. Pokud se sejdeme, požádám ho, aby jmenování předsedy Ústavního soudu zvážil. Pokud by to udělal, dal bych podnět k prošetření Nejvyššímu správnímu soudu, aby dal doporučení, jak s takovou situací pracovat,“ nastínil Pavel.

S premiérem Petrem Fialou už Pavel také hovořil o jmenování Petra Hadíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Zeman odmítá návrhu předsedy vlády vyhovět. „Pokud nenastanou nějaké závažné skutečnosti, nevidím důvod, proč nevyjít premiérovi vstříc,“ uvedl Pavel.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery