Rozčarování z Babišových dvou milionů hlasů. Byznysmeni stojící za kandidáty hodnotí volby | E15.cz

Rozčarování z Babišových dvou milionů hlasů. Byznysmeni stojící za kandidáty hodnotí volby

Filip ZelenkaJan Novotný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kandidátům poslali desítky milionů a s výsledkem prezidentských voleb jsou spokojení, někteří z nich jsou dokonce nadšení. Řeč je o českých byznysmenech, kteří finančně podpořili prezidentské kandidáty. Před prvním kolem volby hlavy státu si podporu českých podnikatelů vysloužili výhradně dva kandidáti – Danuše Nerudová a Petr Pavel. Jejich příznivci z řad podnikatelů si nyní dosavadní výsledky voleb převážně pochvalují.

Podpora byznysu je pro prezidentské kandidáty důležitá, bez jejich peněz by jen těžko mohli přesvědčit většinu národa, že jsou těmi správnými adepty na prezidentskou funkci. To se ostatně ukázalo například u Pavla Fischera nebo Marka Hilšera, za kterými nestály žádné skupiny podnikatelů. Naopak Petr Pavel dokázal na svou podporu získat 37 milionů a Danuše Nerudová 34 milionů, miliardář Andrej Babiš, který skončil na druhém místě, dary nepřijímá a kampaň si financoval sám. 

Byznysmeni z obou táborů podpory nelitují, někteří podporovatelé Petra Pavla jsou dokonce z výsledků voleb nadšení. „Jako každý podporovatel generála jsem nadšen. To jsou druhé volby v řadě, kdy Česko jednoznačně ukazuje, že nechce jít cestou Maďarska,“ komentuje výsledky Václav Muchna, který založil společnost Y Soft a který poslal Pavlovi 1,5 milionu korun. „Ještě víc než na generála jsem hrdý na Čechy, kteří nepodléhají populismu v takové míře jako v okolních státech. Jen nechápu, kde se berou ty dva miliony Babišových voličů,“ doplnil.

Podobnou euforii jako Muchna pocítil i zakladatel Jablotronu Dalibor Dědek. „Dopadlo to skvěle, ani v nejlepších představách jsem si nepředstavoval, že Andrej Babiš nevyhraje,“ vyjádřil se pro deník E15 Dědek, který sponzoroval Nerudovou i Pavla. Jmění Dalibora Dědka spočítal loni Magazín E15 na 7,5 miliardy korun.

Shodné pocity má také další sponzor bývalého šéfa vojenského výboru NATO Dušan Šenkypl, investor ze společnosti Pale Fire Capital. „Jsem nadšený z výsledku Petra Pavla, je to na úrovni mých nejoptimističtějších očekávání, a to, že zvítězil, je velmi silný signál celé společnosti o tom, jak moc je Andrej Babiš nechtěný,“ napsal deníku E15 byznysmen.

Navzdory nadšení ho překvapil výrazný úspěch bývalého premiéra Andreje Babiše. „Výsledek Andreje Babiše je pro mě mírně nad očekávání, bohužel on a jeho tým námezdních žoldáků, kterým je jedno, jaká je budoucnost této země, odvádějí dobrou práci a podařilo se jim sjednotit a mobilizovat celou část spektra, která je dezinformacemi a extremistickými metodami ovlivnitelná,“ myslí si Šenkypl. 

Z výsledků tuzemské byznysové elity je zřejmé, jak je podpora Andreje Babiše ve společnosti znervózňuje. „Velká podpora Andreje Babiše ukazuje, že mnoho nespokojených lidí nemá žádnou paměť, hledá zachránce, který jim slíbí cokoli,“ domnívá se další ze sponzorů generála Pavla Ondřej Fryc, zakladatel e-shopu Mall.cz a nynější investor do startupů.

„Jsem otrávený z přirovnání pana Pavla k Putinovi,“ kritizuje povolební projev Andreje Babiše šéf společnosti Siko Tomáš Vala, který poslal na kampaň vítěze prvního kola voleb 300 tisíc. „Už nechci jen důstojného prezidenta, přeji si vítězství ve druhém kole o 20 procent. Každý hlas navíc nás vzdálí lacinému populismu,“ burcuje Vala. 

„Děsí mě, kolik hlasů může přinést čistý populismus, lhaní i strategie a dobrý marketing. Dva miliony dospělých je prostě dost,“ napsal na sociální síť LinkedIn šéf finanční skupiny Partners Petr Borkovec. Ten podpořil neúspěšnou kandidátku Danuši Nerudovou půlmilionem korun. „Nezáleží na obsahu a vůbec ne pravdě, pouze na tvrdém marketingu a populistické rétorice. Veřejnost zvyklá na mediální zkratku, pravdu a obsah neřeší – stačí nadpis, zkratka,“ přidal se ke znepokojení developer Jan Řežáb, rovněž podporovatel Nerudové. 

Navzdory neúspěchu Nerudové se nezdá, že by její sponzoři výsledek voleb oplakali. „Danuše Nerudová sice šanci na postup v posledních týdnech ztratila, ale ukázala, že žena a v podstatě neznámý občanský kandidát má šanci a že veřejná volba dává smysl. Bojovala statečně až do poslední chvíle a získala zkušenosti, které jsou pro vítězství potřeba,“ ocenil její výkon Borkovec, který chystá vznik nové banky.

„Je neuvěřitelné, co Danuše Nerudová v podstatě ,odnikudʻ zvládla se svým týmem za neuvěřitelně krátké období vydupat ze země, zatímco její hlavní protikandidáti měli několikaletý náskok,“ připojuje se šéfka e-shopu CZC Jitka Dvořáková, která darovala Nerudové 200 tisíc korun.

Pro Dvořákovou je Nerudová „morální vítěz“ prezidentské volby. „Tyto volby jsou svým způsobem bodem zlomu, který otevírá prostor jinému typu kandidátů, kampaně a orientaci na normální a moderní budoucnost,“ doufá Dvořáková.

„Nevadí, příště už to vyjde, cestu dalším, třeba i sobě Danuše výrazně prošlápla. A rozhodně rozvinula nové formy politického marketingu. Pozitivního. Skvělou práci se sociálními sítěmi, téměř dvou tisíc dobrovolníků ve všech okresech – to je naprosto neuvěřitelné, taková vlna za pár měsíců. Bylo skvělé být u toho, každému bych to přál,“ uzavřel developer Řežáb.

Bývalý poslanec hnutí ANO, miliardář a zakladatel největšího ryze českého výrobce autodílů Brano Pavel Juříček, vnímá výsledky prvního kola prezidentských voleb značně odlišně než jeho byznysoví kolegové. Ačkoli žádnému z kandidátů sponzorský dar neposlal, patří mezi podporovatele Andreje Babiše. „Nejvíce mě překvapilo, že Nerudová získala jen necelých 14 procent a hlasy se rozdělily zejména mezi Petra Pavla a Andreje Babiše, kteří mají vysoká čísla právě zřejmě na úkor Nerudové,“ uvedl.

Babiše podporuje i proto, že je podle něj lepší volbou pro český byznys než Petr Pavel. „Co si budeme povídat, Babiš je byznysově orientovaný člověk a pokud bude zvolen, tak určitě nenechá takovou situaci, která teď ohrožuje celou deindustrializaci České republiky i Evropy. Obávám se, že pan Pavel k byznysu má dál,“ vysvětluje Juříček, který se loni vzdal vedení společnosti Brano ve prospěch svých dětí, syna Václava a dcery Lenky. Ponechal si však investiční aktivity a oblast rozvoje vodíku. 

„Víme, jaké jsou Babišovy slabiny, ale na druhou stranu když jedná s kýmkoli ze zahraničí, u čehož jsem byl, jedná pan Babiš velmi korektně, má snahu vyřešit věci a posunout je. Má mediální obraz, který neodpovídá jeho skutečnému charakteru,“ zastává se Babiše Juříček, jehož jmění Magazín E15 spočítal v loňském roce na 6,2 miliardy korun.

Redakce E15 se pokusila oslovit také podnikatele Františka Piškanina, který je dnes mezi byznysmeny asi nejhlasitějším zastáncem Andreje Babiše. Podnikatel, který od roku 1992 buduje logistickou firmu HOPI a vlastní také firmu Hollandia vyrábějící mléčné výrobky, hnutí ANO v minulosti několikrát finančně podpořil. Redakce ho kontaktovala prostřednictvím jeho spolupracovníků, ale žádost o vyjádření zůstala bez odpovědi.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery