Mladí Češi podporují demokracii a nedůvěřují politikům, ukázal průzkum
Zhruba tři čtvrtiny mladých Čechů nevěří politikům a mají pocit, že pro ně politici nic nedělají. Přibližně 80 procent mladých lidí se ale v Česku o politiku zajímá a podporují demokracii.
Ukázal to průzkum mládežnických organizací v zemích visegrádské čtyřky, sdělila mluvčí České rady dětí a mládeže (ČRDM) Soňa Polak. Vyplynulo z něj také, že téměř polovina Čechů mezi 15 a 24 lety by se do tří roků chtěla odstěhovat do zahraničí.
Většina mladých lidí v ČR (84 procent) v průzkumu uvedla, že česká politika potřebuje nové tváře a nové lídry. Přibližně polovině dotázaných se všechny politické strany zdály stejné. Na druhou stranu podobné množství mladých věřilo ve smysluplnost občanské společnosti. Mladí lidé proto také poměrně často o politice diskutovali. Zhruba polovina jich na toto téma hovořila s rodinou a s přáteli. Třetina debatovala o politice ve škole a přibližně čtvrtina v rámci volnočasových aktivit.
Nejvíce mladých lidí, a to víc jak polovina, se o veřejné dění a politiku zajímalo v uplynulém roce na internetu a sociálních sítích. Stejné množství mladých Čechů získávalo informace také z televize. Rozhlas jich kvůli politice poslouchalo 17 procent, zhruba stejně (18 procent) jich četlo tištěné noviny a časopisy.
Čtvrtina dotázaných uvedla, že aktivně navštívila webové stránky politické strany či občanské organizace. Pětina se připojila k nějaké online komunitě se společenskou či politickou tématikou.
Mladí Češi také ve srovnání s jinými Středoevropany podle průzkumu dost často sdíleli politické zprávy na sociálních sítích. Informace o politice přeposílala přibližně třetina z nich, zatímco v Maďarsku to bylo 15 procent a na Slovensku 24 procent. Podle Polak se takto aktivní lidé účastní i voleb. Zhruba osm procent mladých Čechů v průzkumu potvrdilo, že se zúčastnili nějaké demonstrace.
Průzkum dále ukázal, že dvě třetiny respondentů se o politiku aktivně zajímalo z vlastní iniciativy. Přibližně 14 procent kvůli přátelům a desetina kvůli rodině. Další lidi v zájmu o politická témata motivovali celebrity, učitelé, samotní politici nebo například neziskové organizace.
Účast v parlamentních volbách považuje za svou povinnost 62 procent dotázaných. Dvě třetiny lidí se domnívají, že výsledky voleb ovlivní jejich život a považují je za příležitost, jak mohou dát najevo své osobní zájmy. Třetina považuje volby jen za ztrátu času.
Podle analytika ČRDM Jana Husáka odmítá k volbám přijít 12 procent mladých Čechů ve věku 20 až 24 let. "Je jasné, že letošní volby by měly být o budoucnosti a strany by konečně měly mladé poslouchat a nabídnout jim důstojnou budoucnost," řekl. Upozornil zároveň, že podle průzkumu 15 procent mladých lidí věří, že za tři roky budou určitě žít v cizině, a dalších 32 procent dotázaných uvedlo, že "spíše" bude žít v zahraničí než v ČR.
Průzkum mládežnických organizací se konal letos v létě a zúčastnilo se ho 734 mladých lidí v ČR.