Předpoklad pro přijetí eura? Růst mezd a zpevnění kurzu. Musí to být pro nás výhodné, říká Zaorálek | E15.cz

Předpoklad pro přijetí eura? Růst mezd a zpevnění kurzu. Musí to být pro nás výhodné, říká Zaorálek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vidí jako předpoklad pro přijetí eura růst českých mezd, zpevnění kurzu koruny a také dotvoření systému eurozóny. Řekl to dnes novinářům během konference k hodnocení ekonomických diplomatů. Splnění těchto předpokladů je pro šéfa české diplomacie důležitější než stanovení přesného termínu přijetí eura.

"Spíše než o stanovení termínu bych usiloval o splnění toho, co je výhodné pro nás. A výhodné pro nás je zvýšit mzdy a zpevnit kurz koruny vůči euru. A pak je tu problém architektury eurozóny, která potřebuje dotvořit," uvedl Zaorálek.

Nedostatkem eurozóny je podle českého ministra nejistota dodržování nastavených pravidel, která se projevuje ve chvíli, kdy se společná evropská měna dostane do problémů. Jednotliví členové eurozóny pak podle něj jednají podle svých národních zájmů. "Vím, že v minulosti to fungovalo tak, že nakonec všechna pravidla byla porušena právě proto, že když přišlo na lámání chleba, tak domácí politika zvítězila. Vidím že tohle stále není vyřešeno," řekl ministr.

Zaorálek dodal, že ačkoliv Česká republika zatím euro nepřijala, do vytváření pravidel by chtěla mluvit. "Budu velice stát o to, abychom se i jako stát mimo eurozónu na tom mohli podílet," uvedl. Připomněl, že Česko není jedinou zemí EU, který společnou měnu nepoužívá. "Nemyslím, že by tento fakt měl z nás dělat zemi druhé kategorie. Mimo eurozónu je Dánsko, mimo eurozónu je Švédsko, to jsou vyspělé země," podotkl.

Zavedení eura nemá ČSSD ve svém volebním programu. Sociální demokraté se stejně jako řada dalších stran přiklonili k jeho postupnému zavedení. Nedávno se také vyslovili pro to, aby Česko rychle vstoupilo do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm k přijetí jednotné evropské měny. Premiér Bohuslav Sobotka v květnu řekl, že o termínu přijetí eura bude muset rozhodnout až příští vláda.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video