Ukrajinu znepokojují Zemanovy výroky, vyslechl si český velvyslanec

Na Zemanovy nepřijatelné výroky k Ukrajině nedávno upozornili také demonstranti před Pražským hradem (19. listopadu 2014)

Na Zemanovy nepřijatelné výroky k Ukrajině nedávno upozornili také demonstranti před Pražským hradem (19. listopadu 2014) Zdroj: CTK

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance Ivana Počucha, aby upozornilo na údajně nepřijatelné výroky prezidenta Miloše Zemana ohledně situace na Ukrajině. Podle prohlášení ukrajinského ministerstva Zemanova vyjádření neodpovídají duchu tradičních přátelských vztahů.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová pouze potvrdila, že ukrajinské ministerstvo si Počucha opravdu předvolalo. „My se touto záležitostí budeme dále zabývat,“ uvedla. Na dotaz, zda to znamená, že česká diplomacie zvažuje formu reakce na ukrajinský postup, uvedla, že nikoli. „To znamená, že vnímáme to, co nám ukrajinská strana prostřednictvím pana velvyslance sděluje,“ dodala.

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček uvedl, že do vnitřních záležitostí Ukrajiny „se nebudeme vměšovat“. „Zdůrazňuji, že pan prezident (Zeman) v neděli absolvoval v Bratislavě velmi přátelský rozhovor se svým ukrajinským protějškem Petro Porošenkem,“ uvedl Ovčáček v sms zprávě, kterou poslal.

Tiskový odbor ukrajinské diplomacie se nezmiňuje o konkrétních výrocích české hlavy státu, které ukrajinskou stížnost vyvolaly. „Při besedě (s Počuchem) bylo tlumočeno stanovisko Ukrajiny ohledně nepřijatelnosti posledních výroků českého prezidenta Miloše Zemana, které se týkají hodnocení situace na Ukrajině. Bylo zdůrazněno, že podobná prohlášení neodpovídají duchu tradičně přátelských ukrajinsko-českých vztahů,“ uvádí se v prohlášení, o němž informovala tisková agentura Unian.

Ekonomická podpora Ukrajiny je nesmysl, prohlásil Zeman

Podle ukrajinské agentury diplomatický incident vyvolal Zemanův rozhovor pro ruskou televizní stanici První kanál z počátku tohoto týdne. Zeman se v něm kriticky vyjádřil k sankcím, které Západ přijal proti Rusku kvůli jeho úloze v ukrajinské krizi. Zopakoval také názor, že na Ukrajině jde o občanskou válku.

„Podle mne je nejdůležitější pochopit, že na Ukrajině je prostě občanská válka. Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem,“ zdůraznil český prezident.

Ukrajinská vláda dlouhodobě prosazuje názor, že ozbrojené střety na Donbasu jsou přímým důsledkem ruského vměšování, jehož projevem byla i březnová ruská anexe Krymského poloostrova. Hospodářskou pomoc EU a USA označuje Kyjev za klíčový příspěvek k ozdravění hospodářské situace, jejíž krizový stav prohloubil svržený režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Výběr výroků prezidenta Miloše Zemana ke konfliktu na Ukrajině
„Něco jiného je obsazení Krymu, který nikdy k Ukrajině nepatřil, ten daroval Nikita Chruščov Ukrajině v roce 1954, aniž by se kohokoli ptal. Nu a něco úplně jiného je vpád na území cizího státu. Protože když budete argumentovat problematikou menšin, ruskojazyčných nebo jakýchkoliv jiných, tak spustíte řetězovou reakci, no a dovedeno ad absurdum, to by také Rusové mohli požadovat ochranu svých občanů v Karlových Varech a to by si asi nikdo z nás nepřál.“ (rozhovor pro ČTK u příležitosti desátého výročí vstupu Česka do EU, 9. dubna 2014)
„Chtěl bych s jistou dávkou politického cynismu říci, že Krym je ztracen a že konec konců nikdy nepatřil Ukrajině, kromě doby, kdy jeho poněkud podivný vůdce Nikita Chruščov, tedy vůdce Sovětského svazu, věnoval Krym Ukrajině jako dar.“ (projev na konferenci Česko očima Evropy, Evropa očima Česka, 11. dubna 2014)
„Občanská válka na Ukrajině se musí pravdivě pojmenovat. Je to doopravdy občanská válka. Může se z ní stát i ruská invaze. Zatím je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel.“ (rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)
„Sankce vůči Rusku jsou neefektivní. Pokud by došlo k ruské invazi na Ukrajině, jsou sankce nutné a to včetně vojenských opatření.“ (rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)
„Bohužel Ukrajina je země, která si díky té občanské válce sama ničí svůj průmyslový potenciál, tím mám na mysli Donbas. A vytváří jakési hluboké příkopy mezi ruskojazyčným obyvatelstvem a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem.“ (rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)
„Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda. A já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou. Úvahy o tom, že tam sice jsou, ale jsou na dovolené, mně připadají poněkud komické, protože v současné době je východní Ukrajina asi nejhorší místo na dovolenou.“ (rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)
„Pan premiér (Bohuslav Sobotka - pozn. ČTK) by měl počkat až se prokáže, zda Rusko skutečně vstoupilo na Ukrajinu. Pokud něco nevím jistě, tak se k tomu nevyjadřuji a mlčím. Invazní armáda se totiž neskládá z několika stovek dobrovolníků, ty by postřílela i naše česká armáda během jednoho týdne.“ (rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)
„Jeden můj známý řekl, že ukrajinský konflikt a občanská válka je něco jako chřipka. Ale je tu nemoc, o které skoro nikdo nemluví. Zavíráme oči a myslíme si, že je to pouze starost novinářů, že je to pouhá propaganda. A toto nebezpečí představuje Islámský stát.“ (projev na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, 26. září 2014)
„Ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc.“ (projev na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, 26. září 2014)
„Ve Španělsku byla také občanská válka a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců.“ (rozhovor s českým novináři při návštěvě Lipska, 9. října 2014)
„Podle mne je nejdůležitější pochopit, že na Ukrajině je prostě občanská válka. Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem.“ (rozhovor pro ruskou televizní stanici První kanál, 17. listopadu 2014).