Experti: Nezabezpečená data z EET může zneužít konkurence | e15.cz

Experti: Nezabezpečená data z EET může zneužít konkurence

Radek Pavlovič

Radek Pavlovič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ochrana a zabezpečení dat, se kterými bude pracovat elektronická evidence tržeb, nemusí být dostatečná. Tvrdí to někteří IT experti, kteří jako možný problém vidí shromažďování citlivých dat na jednom místě.

Systém EET znamená mimo jiné i obrovský přesun citlivých dat elektronickou cestou. Ta mohou být sledována a následně zneužita konkurencí či přímo podvodníky. Podnikatele o rizicích informujeme, protože jsou to ze zákona oni, kdo je odpovědný za to, že evidence tržby dorazí v pořádku až ke správci daně,“ vysvětlila Gabriela Hoppe, jednatelka poradenské společnosti IB Grant Thornton Consulting.

S tím souvisí i správné zabezpečení dat uchovávaných u klienta. Jisté riziko také představují webové portály finanční správy, které čerpají data z EET, jako je ověření účtenky, portál pro podnikatele a podobně.

Shromažďování dat na jednom místě se podceňuje

Rizika spojená s EET včetně zabezpečení přenosů dat byla tématem semináře, který společnost IB Grant ThorntonConsultingpořádala na konci října ve spolupráci s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou. Přítomní IT odborníci z firem Smola Consulting, AEC a Warth & Klein Grant Thornton se shodli na tom, že ačkoliv firmy u nás této problematice věnují velkou pozornost, stále jich mnoho podceňuje zabezpečení internetového připojení.

„Problematickým místem v celém systému EET je mimo jiné i skutečnost, že data se podle informací ministerstva financí budou shromažďovat na jednom místě. To je rizikové zejména s ohledem na osoby oprávněné k těmto datům přistupovat a pracovat s nimi,“ vysvětlil Marian Němec, odborník na IT bezpečnost ze společnosti AEC.

„S podnikateli v této souvislosti nejčastěji řešíme právě možnosti zabezpečení přenosu a nastavení takových procesů, které jejich údaje co možná nejvíce ochrání,“ doplnila Gabriela Hoppe s tím, že špatně chráněná data mohou být zneužita například v konkurenčním boji. Nedostatečně ochráněný přístup k internetu se tak může velmi snadno stát místem úniku obchodních informací.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video