Akutní riziko atentátu v Tunisku nehrozí, tvrdí ministerstvo zahraničí
Stejně jako české ministerstvo podle mluvčí úřadu Michaely Lagronové reagovala většina dalších evropských zemích; jen Velká Británie ve čtvrtek doporučila všem svým turistům, aby kvůli vysoké pravděpodobnosti dalšího teroristického útoku co nejdříve opustili Tunisko. Britské cestovní kanceláře už začaly své klienty ze země stahovat.
Britské ministerstvo zahraničí podle agentury AP vyzvalo britské občany, aby do severoafrického státu cestovali jen v nutných případech. Právě Britové tvořili podstatnou část obětí útoku v tuniském letovisku Súsa, kde koncem června zemřelo 38 lidí.
Úřady varují před únosy
České ministerstvo po tomto útoku vyzvalo české občany, kteří v Tunisku pobývají nebo se v nejbližší době do Tuniska chystají odcestovat, k maximální obezřetnosti. Ministerstvo také nedoporučuje individuální cestování v zemi. Pokud se čeští občané i přes toto doporučení rozhodnou pro individuální turistiku, ministerstvo jim doporučuje, aby se zaregistrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD.
Ministerstvo také nedoporučuje cestovat do odlehlých oblastí Tuniska především v oblastech poblíž hranic s Alžírskem a Libyí, kde existuje značné riziko únosů.
Tamní bezpečnostní situace je podle MZV velmi nestabilní, vyskytují se v ní extremistické a teroristické skupiny. Úřad nedoporučuje cestovat ani do guvernorátů Kasserine a Le Kef s výjimkou jejich center a hlavních přístupových cest. „I zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné,“ uvedl úřad.