Analytici: Za nižší schodek může růst ekonomiky, ne vláda | E15.cz

Analytici: Za nižší schodek může růst ekonomiky, ne vláda

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvodem nižšího schodku státního rozpočtu v roce 2015 je především vyšší růst české ekonomiky, nikoliv úsporná opatření vlády, shodli se ekonomové. Výsledek podle nich ukazuje na to, že v letošním roce by měl být deficit nižší než plánovaných 70 miliard korun. Státní rozpočet skončil loni se schodkem 62,8 miliardy korun.

„Schodek rozpočtu dosáhl nejnižší hodnoty od roku 2008 a druhé nejnižší hodnoty za posledních deset let. Dosažený výsledek byl výrazně ovlivněný růstem HDP, který loni asi o dva procentní body překročil tempo odhadované v době přípravy státního rozpočtu,“ komentoval rozpočet analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Schodek rozpočtu je příznivou zprávou, kterou ovšem nelze přeceňovat, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Vládě se podařilo docílit schodku, který je o 37,2 miliardy nižší než rozpočtovaný deficit sto miliard. Připomněl, že loni rostla ekonomika zářným tempem, se kterým ve svých prognózách ministerstvo financí nepočítalo. „To, že je reálný schodek nižší než rozpočtovaný, je tedy do značné míry vlastně zcela samozřejmé a nemůže to být vydáváno za úspěch vlády,“ podotkl.

Čekali jsme 50 miliard, tvrdí Dřímal

„Proti původně plánovanému schodku jde o výrazné zlepšení, nicméně náš poslední výhled předpokládal deficit jen 50 miliard na základě velmi příznivých listopadových údajů,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Vláda tak podle něj na poslední chvíli „zatlačila na pilu“ a utrácela. Za lepším vývojem daňových příjmů stojí především výrazný růst domácí ekonomiky. Svůj vliv mohlo mít i zlepšení výběru daně, ale hrálo určitě až druhé housle, poznamenal.

Z pohledu výše loňského deficitu se podle Sobíška jeví letošní rozpočet jako poněkud rozhazovačný. Při předpokládaném růstu HDP o 2,5 procenta, taženém převážně soukromou spotřebou, by neměl být problém letošní deficit státu stlačit pod loňskou úroveň. „Jen v takovém případě zůstává šance, abychom se ve střednědobém horizontu dopracovali k vyrovnaným veřejným financím,“ dodal. Vláda měla být ambicióznější ve stanovování schodku pro rok 2016 a mohla realisticky rozpočtovat schodek 50 miliard korun, doplnil Kovanda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video