Důchodová reforma v nedohlednu - analýza | E15.cz

Analýza: Česká důchodová beznaděj trvá, východisko nenabízí žádná ze stran

Martin Čaban

Na začátku posledního celého roku před sněmovními volbami stojí za to podívat se na důchodový systém, snad nejbolestivější oblast českých veřejných financí. Co se v ní podařilo udělat? A hlavně – jaké jsou její vyhlídky? Stručné odpovědi na tyto otázky by mohly znít „zhoršit bolesti“ a „mizerné“.

Ve volebním roce 2017 vydal stát na dávky důchodového pojištění, tedy z velké části na starobní důchody, z mnohem menší části na důchody invalidní a pozůstalostní, 414 miliard korun. V roce 2019 už tyto výdaje přesáhly 470 miliard a pro rok 2020 jsou plánovány ve výši 507,4 miliardy korun. 

Temné vyhlídky

Výdajový skok bezmála o sto miliard během tří let ovšem nebyl doprovázen žádným opatřením, které by vylepšilo udržitelnost samotného systému. Všechny predikce, ať je jejich zdrojem tuzemská Národní rozpočtová rada, Světová banka, OECD nebo Mezinárodní měnový fond, jasně hovoří o tom, že české penze rychle spějí do demografické pasti. Beze změn se systém kvůli úbytku ekonomicky aktivních obyvatel a přibývání důchodců začne propadat do deficitů, které budou v delším období ukusovat z veřejných financí nepřijatelně velké díly. 

Dvě stě miliard ročně

Podle predikce Národní rozpočtové rady by měly důchody v současné podobě jakž takž ekonomicky fungovat do roku 2030. Poté se systém velmi rychle propadne do těžkých schodků, které budou kulminovat kolem roku 2060, kdy by stát musel do nereformovaného penzijního systému každoročně z jiných zdrojů „dosypat“ skoro čtyři procenta HDP, v dnešních hodnotách nějakých 212 miliard korun. Z těchto dat je snad zřejmé, co je míněno „zhoršováním bolestí“.

S Babišem a bez Babiše

Ještě chmurnější je úvaha nad dalším vývojem. Je zřetelné, že vládní koalice hnutí ANO a ČSSD důchody reálně měnit nechce. A to přesto, že si Andrej Babiš prosadil do preambule programového prohlášení svého kabinetu mezi „hlavní strategické směry“ následující slova: „Chceme důchodovou reformu. Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí.“

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!