Asociace provozovatelů segwayů žaluje Prahu, důvodem je zákaz vjezdu do centra

Turisté na vozítku segway v centru Prahy

Turisté na vozítku segway v centru Prahy Zdroj: E15/Anna Vackova

Strážníci v historickém centru přistihli zatím sedm lidí, porušující zákaz.
Praha 7 plošně zakázala segwaye, u mostu se proto objevilo adekvátní značení.
Dopravní značky jsou na některých místech v Praze již nainstalované, zatím ale neplatí.
Zákaz vjezdu do podjezdu v Krči
Na Staroměstském náměstí a Pražském hradě můžete stále potkat turisty na segwayích, zákaz bude platit, až po nainstalování všech značek.
18
Fotogalerie

Magistrát čelí žalobě asociace provozovatelů dvoukolek. Podala ji kvůli zákazu vjezdu vozítek do centra Prahy. Asociace Segway ČR sdružuje 25 firem provozujících segwaye. Na provoz dvoukolek si stěžovali radnice i obyvatelé centra. Za nerespektování vyhlášky hrozí až dvoutisícové pokuty.

Zákaz vjezdu vozítek segway město schválilo v červenci 2016, ale kvůli chybějícím značkám jej nemohlo vymáhat.

Jezdci tak z ulic zmizeli až na začátku prosince. Asociace provozovatelů vozítek, kteří poskytují služby především turistům, již dříve sdělila, že považuje zákaz za protizákonný a plánuje žalobu za ušlý zisk. Avizovala také, že se obrátí na ministerstvo dopravy. Magistrát tehdy informace o plánované žalobě nekomentoval.

Anketa
Souhlasíte se zákazem vjezdu segwayů do centra města?
Ano
Ne

Zákaz vozítek Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Nejznámějším takovým vozítkem je právě segway, patří mezi ně ale i minisegway či samovyvažovací jednokolka. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Zákaz vjezdu se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Instalace více než 600 značek, které vymezují zónu zákazu, vyšla na 3,7 milionu korun. Zákazu předcházela reklamní kampaň, za kterou magistrát zaplatil stovky tisíc korun.