Babiš chce dlouhodobý investiční plán | E15.cz

Babiš: Chci vytvořit dlouhodobý plán investic, jsou důležitější než vyrovnaný rozpočet

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Andrej Babiš (ANO) hodlá vytvořit dlouhodobý investiční plán České republiky na základě požadavků regionů i obcí, které podle něj představují tisíce miliard korun. Řešit je chce postupně prostřednictvím investičního fondu, řekl dnes senátorům.

"Toto (požadavky) bysme chtěli mít v evidenci a potom to řešit nějakým velkým investičním fondem," uvedl Babiš. Doufá, že pro to získá podporu dalších stran. Jako příklad spolupráce uvedl novelu o liniových stavbách.

Investice jsou podle premiéra důležitější než vyrovnaný státní rozpočet a z tohoto hlediska bude sestaven i rozpočet na rok 2019. Letos chce Babiš získat chybějící peníze, například 500 milionů korun na investice do škol kolem Prahy nebo sumy na opravu místních silnic a kulturních památek - řešit mimo jiné lepším čerpáním peněz z evropských fondů.

Premiér také uvedl, že chce při plánovaných výjezdech vlády odhalit mimo jiné to, kteří majitelé pozemků blokují stavbu komunikací a obchvatů. Kritizoval kvůli tomu ekologickou organizaci Děti Země nebo soukromé majitele pozemků, kteří za své nemovitosti požadují nepřiměřené částky.

"Chci jít na to místo kolem Přerova, kde stojí dálnice a kde jsou ti živočiši, já je chci vidět. Chci vidět v Břeclavi těch 15 metrů, kde můžeme jedině udělat ten obchvat," řekl premiér. Podle něj je potřeba věci řešit se znalostí věci na místě a kvůli tomu chce vyjet "do terénu".

Senátor Jiří Vosecký (SLK) namítl, že to není úkolem předsedy vlády. "Proboha, vy nemůžete kontrolovat žáby a křečky, na to máte lidi. Jestli to stihnete, tak před váma smeknu," uvedl. "Mě to baví, já neřeším žáby, já řeším obchvat Přerova," poznamenal k tomu Babiš.

Předseda Senát Milan Štěch (ČSSD) ocenil premiérovu snahu řešit věci prakticky a se selským rozumem, obává se ale, že praxe bude složitější kvůli tomu, že každé rozhodnutí je napadáno. Podle Štěcha to vytváří atmosféru "naprostého marasmu a stagnace". "My se utápíme v podezírání a nečinnosti," posteskl si Štěch.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.