Babiš chce dlouhodobý investiční plán | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Babiš: Chci vytvořit dlouhodobý plán investic, jsou důležitější než vyrovnaný rozpočet

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) hodlá vytvořit dlouhodobý investiční plán České republiky na základě požadavků regionů i obcí, které podle něj představují tisíce miliard korun. Řešit je chce postupně prostřednictvím investičního fondu, řekl dnes senátorům.

"Toto (požadavky) bysme chtěli mít v evidenci a potom to řešit nějakým velkým investičním fondem," uvedl Babiš. Doufá, že pro to získá podporu dalších stran. Jako příklad spolupráce uvedl novelu o liniových stavbách.

Investice jsou podle premiéra důležitější než vyrovnaný státní rozpočet a z tohoto hlediska bude sestaven i rozpočet na rok 2019. Letos chce Babiš získat chybějící peníze, například 500 milionů korun na investice do škol kolem Prahy nebo sumy na opravu místních silnic a kulturních památek - řešit mimo jiné lepším čerpáním peněz z evropských fondů.

Premiér také uvedl, že chce při plánovaných výjezdech vlády odhalit mimo jiné to, kteří majitelé pozemků blokují stavbu komunikací a obchvatů. Kritizoval kvůli tomu ekologickou organizaci Děti Země nebo soukromé majitele pozemků, kteří za své nemovitosti požadují nepřiměřené částky.

Prodloužení metra z Motola na letiště by trvalo 11 let, vyšlo by na desítky miliard

"Chci jít na to místo kolem Přerova, kde stojí dálnice a kde jsou ti živočiši, já je chci vidět. Chci vidět v Břeclavi těch 15 metrů, kde můžeme jedině udělat ten obchvat," řekl premiér. Podle něj je potřeba věci řešit se znalostí věci na místě a kvůli tomu chce vyjet "do terénu".

Senátor Jiří Vosecký (SLK) namítl, že to není úkolem předsedy vlády. "Proboha, vy nemůžete kontrolovat žáby a křečky, na to máte lidi. Jestli to stihnete, tak před váma smeknu," uvedl. "Mě to baví, já neřeším žáby, já řeším obchvat Přerova," poznamenal k tomu Babiš.

Předseda Senát Milan Štěch (ČSSD) ocenil premiérovu snahu řešit věci prakticky a se selským rozumem, obává se ale, že praxe bude složitější kvůli tomu, že každé rozhodnutí je napadáno. Podle Štěcha to vytváří atmosféru "naprostého marasmu a stagnace". "My se utápíme v podezírání a nečinnosti," posteskl si Štěch.

Ministerstvo financí dalo za právníky v arbitrážích přes 170 milionů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!