Babiš: O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové, plošně se rušit nebudou. Změní se ale jejich financování, místo paušálu bude platba za jednotlivé úkony. Po jednání s Asociací krajů a Svazem měst a obcí to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zástupci Asociace krajů a Svazu měst a obcí to uvítali. Starostové chtěli odpoledne kvůli návrhu ministerstva vnitra na rušení části matrik před úřadem vlády demonstrovat. 

"Myslím si, že to nebylo správně pochopeno. Nikdo matriky nechce rušit, dochází jenom ke změně financování," řekl po jednání Babiš. Starostové se podle něj mohou sami rozhodout, jestli matriku v obci zachovají. Matrik je v Česku kolem 1400, mluvilo se o zrušení asi 450 z nich do konce letošního roku. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO) jsou informace o tom, že starostové jich plánují uzavřít jen desítky.

"Bude to paušální částkou za prvozápis a bude to rozčlěněné podle administrativního výkonu," vysvětlil Metnar. Částky se budou pohybovat od asi 640 korun za narození dítěte, 1900 korun za zápis úmrtí a přibližně 3800 korun za zápis sňatku. Podle ministra změna financování ušetří asi 150 milionů korun ročně stejně, jako kdyby se část matrik zrušila. Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené.

Matriky v různých obcích dostávaly podle Metnara různé částky. "Některé obce dostávaly v rámci paušálu na úkon 250 korun, jiné až 113 tisíc korun. To je neodůvodnitelný rozdíl," dodal.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl s návrhem souhlasí. "Matriky mají v obcích tradici. Jsou záležitosti veřejné správy, které bychom neměli poměřovat pouze penězi, i když je občané využívají třeba jen jednou ročně," řekl novinářům. Řešení vítá i předsedkyně Asociace krajů, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO). "Je to správný krok především pro občany, protože by k vyřízení této agendy museli dojíždět desítky kilometrů," dodala.

Předseda SMS Stanislav Polčák (STAN) vítá ústup od rušení matrik, s navrženým modelem jejich financování ale souhlasit nemůže. Podle něj by to poškodilo zejména malé obce. Polčák na tiskové konferenci řekl, že je třeba najít kombinovaný systém financování, který bude zahrnovat jak platbu za úřední úkon, tak paušální platbu, aby nebylo ohroženo fungování matrik v menších obcích. "Dostupnost veřejné správy je také určitým právem," řekl.

Starostové a další představitelé regionů dnes odpoledne chtěli kvůli avizovanému rušení matrik demonstrovat před budovou úřadu vlády. I navzdory dnešnímu vyjádření vlády se bude podle Polčáka demonstrace konat. Jejím cílem je vedle snahy o zachování matrik také podpora senátní verze zákona o střetu zájmů, která brání tomu, aby údaje o majetku komunálních politiků byly automaticky a anonymně veřejně dostupné.

Vnitro podle původního návrhu zamýšlelo seškrtat do konce letošního roku počet matrik o třetinu, tedy zhruba o 400. Záměr mohl dopadnout na matriky, kde ročně provedou méně než 20 úkonů a do 20 kilometrů od obce je jiný úřad. Starostové upozorňovali na to, že změna by zkomplikovala život hlavně starším a chudším lidem. Ministerský návrh vycházel z rozboru z let 2014 až 2016. Podle Svazu měst a obcí už není aktuální.