Babiš se obává střetu zájmů kvůli zelené naftě | E15.cz

Babiš se obává střetu zájmů kvůli zelené naftě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí chce, aby návrh na znovuzavedení vratky spotřební daně z pohonných hmot, tzv. zelenou naftu pro zemědělce, předložilo ministerstvo zemědělství. Ministru financí Andreji Babišovi vytvoření novely zákona uložila v prosinci vláda. Babiš, který se domnívá, že by mohl být ve střetu zájmů, chce nyní vládní usnesení změnit. S tím nesouhlasí ministerstvo zemědělství ani úřad vlády. Problémem se bude kabinet premiéra Bohuslava Sobotky zabývat ve středu.

Babiš vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku. „Ačkoliv samozřejmě není v úmyslu prvního místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí (Babiše) zneužít své funkce k prosazení osobního zájmu, přesto považuje za nevhodné, aby byl zpracovatelem a předkladatelem této novely,“ píše ministerstvo financí v předkládací zprávě ke změně vládního usnesení.

Podle úřadu vlády ale měl takto argumentovat ve chvíli, kdy mu vláda úkol zadala. „Námitka střetu zájmu měla být uplatněna již v prosinci, kdy danou věc vláda projednávala, a nikoliv skoro dva měsíce poté,“ uvedl úřad.

Ministerstvo zemědělství s návrhem financí nesouhlasí. Podle něj tvorba zákonů o spotřebních daních přísluší ministrovi financí. „Ten může v rámci legislativního procesu, kde může dojít i k návrhům na úpravu i mimo oblast vrácení spotřební daně pro živočišnou výrobu, dbát na zachování zákonnosti v oblasti daní,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Na odpočet daně by měli mít zemědělci s živočišnou výrobou nárok od začátku tohoto roku. Novela podle původního návrhu ministerstva zemědělství měla platit od pololetí a zemědělci měli slevu uplatňovat zpětně. Podle odhadu ministerstva zemědělství mělo její zavedení stát 385 milionů korun. Pokud bude schválená do konce roku, proplácení pro letošní rok podle Jordána bude zajištěno.

Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila zrušení zelené nafty. Zemědělci na to reagovali protestními akcemi v řadě míst země, například zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci předloňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Nynější vláda se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem předloňského dubna tento návrh schválila. Platí ale jen pro subjekty podnikající v rostlinné výrobě. Nárok na uplatnění vratky tak nyní mají například pěstitelé obilí, zelináři či ovocnáři.

Agrofert je největší podnik v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Zaměstnává přes 34 tisíc lidí. Hospodářské výsledky za loňský rok zatím nezveřejnil, předloni skupině vzrostl konsolidovaný zisk o devět procent na 6,14 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.