Babiš se obává střetu zájmů kvůli zelené naftě

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Petr Topic, Sedmicka

ČTK
Ministerstvo financí chce, aby návrh na znovuzavedení vratky spotřební daně z pohonných hmot, tzv. zelenou naftu pro zemědělce, předložilo ministerstvo zemědělství. Ministru financí Andreji Babišovi vytvoření novely zákona uložila v prosinci vláda. Babiš, který se domnívá, že by mohl být ve střetu zájmů, chce nyní vládní usnesení změnit. S tím nesouhlasí ministerstvo zemědělství ani úřad vlády. Problémem se bude kabinet premiéra Bohuslava Sobotky zabývat ve středu.

Babiš vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku. „Ačkoliv samozřejmě není v úmyslu prvního místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí (Babiše) zneužít své funkce k prosazení osobního zájmu, přesto považuje za nevhodné, aby byl zpracovatelem a předkladatelem této novely,“ píše ministerstvo financí v předkládací zprávě ke změně vládního usnesení.

Podle úřadu vlády ale měl takto argumentovat ve chvíli, kdy mu vláda úkol zadala. „Námitka střetu zájmu měla být uplatněna již v prosinci, kdy danou věc vláda projednávala, a nikoliv skoro dva měsíce poté,“ uvedl úřad.

Ministerstvo zemědělství s návrhem financí nesouhlasí. Podle něj tvorba zákonů o spotřebních daních přísluší ministrovi financí. „Ten může v rámci legislativního procesu, kde může dojít i k návrhům na úpravu i mimo oblast vrácení spotřební daně pro živočišnou výrobu, dbát na zachování zákonnosti v oblasti daní,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Na odpočet daně by měli mít zemědělci s živočišnou výrobou nárok od začátku tohoto roku. Novela podle původního návrhu ministerstva zemědělství měla platit od pololetí a zemědělci měli slevu uplatňovat zpětně. Podle odhadu ministerstva zemědělství mělo její zavedení stát 385 milionů korun. Pokud bude schválená do konce roku, proplácení pro letošní rok podle Jordána bude zajištěno.

Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila zrušení zelené nafty. Zemědělci na to reagovali protestními akcemi v řadě míst země, například zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci předloňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Nynější vláda se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem předloňského dubna tento návrh schválila. Platí ale jen pro subjekty podnikající v rostlinné výrobě. Nárok na uplatnění vratky tak nyní mají například pěstitelé obilí, zelináři či ovocnáři.

Agrofert je největší podnik v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Zaměstnává přes 34 tisíc lidí. Hospodářské výsledky za loňský rok zatím nezveřejnil, předloni skupině vzrostl konsolidovaný zisk o devět procent na 6,14 miliardy korun.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise