Babiš: Výbuch ve Vrběticích nebyl státní terorismus. Materiál měl explodovat mimo Česko | e15.cz

Babiš: Výbuch ve Vrběticích byl útokem na zboží, ne akt státního terorismu. Škody půjdou za Ruskem

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Uvedl to premiér premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že ministerstvo financí už připravuje právní kroky k možnému vymáhání škod, které přesahují jednu miliardu korun. Česko kvůli informacím bezpečnostních složek o víkendu z Prahy vyhostilo 18 členů ruské diplomatické mise.

I podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše a předsedy Starostů Víta Rakušana by měl ruská strana hradit veškeré náklady jednotlivcům i firmám v případě, že se prokáže, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích skutečně stojí Rusko.

Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska. Dodal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Exploze tak vůbec neměla nastat na území Česka. 

Vláda ale nepřistoupila k odtajnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), které Babiš navrhoval, kvůli stále probíhajícímu vyšetřování. Zeman ale odhalil několik detailů, když uvedl, že v období prvního výbuchu byli do skladu objednáni dva lidé. „Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu,“ dodal. Dvojice do Česka přicestovala za užití ruských krycích dokladů, ubytovala se v Praze a Ostravě. „Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury,“ potvrdil Zeman.

Česká policie o víkendu zveřejnila informaci, že Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích. Podle fotografií i jmen z pasů mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018. Média muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.

Své občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrá, vydat nemůže. Je to v rozporu s ruskou ústavou, řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj. „Můžeme prohlásit, že tyto dvě osoby je možné spojit s událostí ve Vrběticích,“ uvedl šéf NCOZ Jiří Mazánek.

Zeman odmítl kritiku, že vyšetřování trvalo příliš dlouho. Ovlivnila ho doba ohledávání místa činu. „Probíhalo to v závislosti na postupu likvidačních prací, pyrotechnické práce skončily teprve na podzim 2020,“ dodal. Při vyšetřování podle něj bylo zajištěno velké množství stop a důkazů, které zatím není možné zveřejňovat. Odhalení spojitosti se Salisbury pak vyplývá z toho, že se událost odehrála později. „Nemohli jsme to začít spojovat dříve než po roce 2018,“ uzavřel Zeman.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery