Brusel má 88 výhrad k tomu, jak Češi chtějí čerpat dotace

Budova Evropské komise

Budova Evropské komise Zdroj: CC BY 2.0: Sebastien Bertrand via Flickr

Evropská komise má 88 výhrad k dohodě o partnerství, podle níž má do Česka proudit 550 miliard korun evropských dotací v letech 2014 až 2020. Nedostatky jsou podle Bruselu například v plánech na investice do ekologie, energetiky, dopravy, zdravotnictví, školství, informačních technologií nebo sociální oblasti.

O výhradách Bruselu informoval deník Dnes. Česká strana může podle deníku připomínky vypořádat, nebo se i bez toho podobně jako v roce 2007 na schválení plánu čerpání dotací domluvit s Evropskou komisí na politické úrovni.

Komise prý požaduje, aby Česká republika dodala přesnější data, ze kterých by bylo zřejmé, proč se pro konkrétní investice rozhodla. Čeští a evropští experti o dohodě o partnerství diskutovali dva roky a její konečnou verzi dostala Evropská komise letos 17. dubna, čtyři dny před posledním termínem. Připomínky k návrhu Brusel odeslal do Prahy 24. června. Slovensko nebo Polsko už dohodu o partnerství schválenou má, píše deník Dnes.

Plány odporují doporučením Komise

České plány na využití dotací podle deníku v některých případech odporují doporučení Evropské komise, především se to týká nákupů přístrojů do nemocnic. U životního prostředí chtějí evropští experti vysvětlit, proč Češi plánují nejvíc investovat do spaloven komunálního odpadu. Informační technologie pak bude Brusel podporovat, jen pokud dostane analýzu, proč při podpoře IT v minulých letech Česko vážně selhalo, píše deník Dnes.

V oblasti energetiky žádá Evropská komise zdůvodnit, proč se má investovat do bioplynových stanic a do spalování biomasy ve velkých elektrárnách. U dotací na pomoc romské menšině Brusel požaduje, aby Češi stanovili nějaká kritéria, podle kterých by se poznalo, že se romské rodiny opravdu začlenily do většinové společnosti.

Vypořádání všech 88 připomínek by podle deníku znamenalo připravit řadu podrobných analýz a rozvojových plánů. V takovém případě by se dohoda zřejmě odložila až na příští rok.