Bursík se stal předsedou své strany, neměl protikandidáta | e15.cz

Bursík se stal předsedou své strany, neměl protikandidáta

Martin Bursík
Martin Bursík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Martin Bursík se podle očekávání stal předsedou Liberálně ekologické strany (LES), kterou loni založil. Dnes jej na ustavujícím sněmu strany v pražské Národní technické knihovně v tajné volbě zvolilo všech 74 přítomných delegátů. Bývalý lídr Strany zelených neměl protikandidáta.

První místopředsedkyní strany se stala známá filmová dokumentaristka Olga Sommerová, která získala 68 hlasů. Strana přilákala řadu dalších osobností. Jako druhého místopředsedu zvolili delegáti sociálního a kulturního ekologa, vysokoškolského pedagoga Ivana Ryndu. Tak jako Sommerová kandidoval na funkci jako jediný.

Jak dnes řekl Bursík, strana půjde do všech nadcházejících voleb - evropských, senátních i komunálních. „Skupina silných osobností, která je přímo ve straně nebo velmi blízko, ta bude základem souboru kandidátů do senátních voleb. V komunálních volbách budeme otevřeni koalicím. Budeme se snažit vytvářet nějaká širší spojenectví s dalšími partnery,“ uvedl.

Do evropských voleb podle Bursíka povede kandidátku bývalá velvyslankyně ČR v Bruselu a exministryně zemědělství Milena Vicenová. Bursík má ještě dnes oznámit svoji kandidaturu do Senátu v pražském volebním obvodu 27. Do vrcholné politiky se pokusí vrátit potřetí. V minulosti přivedl do vlády Stranu zelených a byl ministrem životního prostředí v kabinetech Josefa Tošovského a Mirka Topolánka.

Bursík: Navazujeme na Havlův odkaz

Strana si také na sněmu schvaluje svůj Liberální manifest, který má být základním myšlenkovým dokumentem. Jeho spoluautorem je textař a podnikatel Michal Horáček. Bursík tvrdí, že nebuduje druhou Stranu zelených. Zdůraznil, že LES je standardní politickou, která je primárně liberální se silně ekologickým akcentem. Navazuje také na odkaz exprezidenta Václava Havla. „Obhajujeme lidská práva kdekoli ve světě, věříme v 'pravdu a lásku' - jsme 'pravdoláskaři' a stavíme se proti českému provincionalismu,“ uvádí se v manifestu. Zároveň kritizuje myšlenku neustálého růstu ekonomiky.

Strana, která má v současnosti zhruba kolem stovky členů, vznikla před podzimními sněmovními volbami. Ve volbách však nakonec nekandidovala, protože nebyla podle Bursíka ještě etablovaná a nechtěla přispět ke štěpení politických sil. Strana chce oslovit svobodomyslné a liberálně orientované voliče. Pokusí se oslovit okruh voličů, kteří volili ODA, Unii svobody, zelené a TOP 09 a Karla Schwarzenberga, případně voliče hnutí ANO.

V Národní technické knihovně se dnes sešly i další známé osobnosti, například i brněnský občanský aktivista Matěj Hollan, textař Horáček i herečka Eva Holubová, která dnes do strany LES nečekaně vstoupila, tak jako spisovatelka Natálie Kocábová, ředitelka Lauderovy školy Kateřina Dejmalová nebo Antonín Ducháček, zvaný Tony, frontman skupiny Garáž.

Sněm navštívil jako host například i propagátor celostní medicíny doktor Jan Hnízdil, ředitel Greenpeace ČR David Murphy nebo šéf zastoupení OSN v Praze Michal Broža. Některé osobnosti budou pracovat v takzvaném Liberálním fóru, platformě, jež vznikla pro dialog odborníků na různá společensko-politická témata. Mají se v něm potkávat straníci s lidmi blízkými Liberálně ekologické straně, ale nebudou přímo jejími členy, příkladem je textař Horáček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video