Bývalá manželka premiéra Nečase: O sledování nic nevím | E15.cz

Bývalá manželka premiéra Nečase: O sledování nic nevím

Hlavní líčení v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, která je obžalovaná ze zneužití Vojenského zpravodajství, pokračovalo 13. dubna v Praze výslechem Radky Nečasové (na snímku), exmanželky premiéra, kterou údajně nechala Nagyová sledovat.
Hlavní líčení v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, která je obžalovaná ze zneužití Vojenského zpravodajství, pokračovalo 13. dubna v Praze výslechem Radky Nečasové (na snímku), exmanželky premiéra, kterou údajně nechala Nagyová sledovat.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalá manželka expremiéra Petra Nečase Radka dnes soudu řekla, že o tom, že byla sledována, neví. Uvedla to ve výpovědi v kauze nynější Nečasovy manželky Jany, dříve Nagyové, která je obžalována ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování mimo jiné právě Radky Nečasové na podzim roku 2012. Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1.

Radka Nečasová uvedla, že neví nic o sledování ani o případné hrozbě, která by se týkala její rodiny a kvůli níž by měla být pod dohledem tajné služby. Nagyovou prý osobně nezná a nikdy se s ní nepotkala.

Soudkyně Helena Králová se Nečasovy bývalé manželky ptala, zda se někdy dostala do kontaktu s lidmi z nějaké sekty nebo s jehovisty. „Ne, nepamatuji si,“ odpověděla Nečasová. Advokát Nagyové Eduard Bruna totiž dříve uvedl, že jeho klientka, která řídila kabinet premiéra, požádala o sledování, protože se bála skandálu - kolem Nečasové se údajně objevovali podivní lidé a měla podezření, že jsou to jehovisti, kteří se ji snaží ovlivnit.

Dnes se četly také výpovědi zpravodajců, kteří se na akci podíleli. Před policií vypovídali se skrytou totožností. Jeden z nich uvedl, že dostal s kolegy za úkol prověřit podezření týkající se manželky premiéra. Lidé z Vojenského zpravodajství měli kontrolovat pohyb Radky Nečasové kolem jejího bydliště v Modřanech a zjistit, zda ji někdo nesleduje. Podezření týkající se jehovistů se podle něj nepotvrdilo. „Vyloučili jsme to,“ řekl zpravodajec policii.

Nagyová již dříve policii při výslechu řekla, že chtěla chránit Nečasovu rodinu. Důvodem akce prý nebyly její vlastní zájmy vůči premiérovi, se kterým měla tehdy ještě utajený vztah, a shánění kompromitujících materiálů na Nečasovou, jak tvrdí vyšetřovatelé.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, se Nečasové ptal, jestli někdy dostala urážlivé sms zprávy. Nečasová odpověděla, že občas jí podobné texty od neznámého odesilatele chodily, považovala je ale za ubohost, nevěnovala jim pozornost a smazala je.

Kam jsi došla ty?

Vzpomněla si také na zásilku s výtiskem časopisu Forbes, kterou dostala v říjnu 2012, ve kterém byl mimo jiné žebříček 50 nejvlivnějších žen Česka. Na sedmém místě byla Nagyová. „Byl v tom vložený lístek s textem 'kam jsi došla ty?',“ dodala Nečasová. Odesilatele prý rovněž nezná.

Výslech Radky Nečasové se měl odehrát už dřív, nepodařilo se ji ale předvolat. Ve středu by měl vypovídat její bývalý manžel. Jeho výpověď by mohla být zásadní, stále totiž není jasné, kdo sledování nařídil. Jeden z obžalovaných, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník ve své výpovědi už dříve řekl, že to byl právě premiér Nečas. Nečas odmítl vypovídat před policií a vysvětlení si chce nechat k soudu. Dříve řekl, že případ je vymyšlený a jde o politickou kauzu.

Nynější Nečasova manželka, která podle obžaloby sledování zařídila, se jednání neúčastní, z hlavního líčení se pro tento týden omluvila. Dalšími obžalovanými jsou Páleníkův nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřice již dříve obžalobu odmítla. Podle důstojníku se nejednalo o sledování, ale kontrasledování a hlavně o zadání z „nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské tajné služby je první z více případů týkajících se Nagyové, které pokračuje obžalobou a soudem. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. O vyšetřování se veřejnost dozvěděla po zadržení Nagyové a dalších vysoce postavených lidí v polovině června 2013. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video