Bývalý šéf OP Prostějov peníze nezpronevěřil. Soud ho zprostil obžaloby | E15.cz

Bývalý šéf OP Prostějov peníze nezpronevěřil. Soud ho zprostil obžaloby

František Tuhý
František Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalého generálního ředitele zkrachovalé společnosti OP Prostějov Františka Tuhého ze zpronevěry. Brněnský krajský soud mu původně uložil pět let vězení, podle odvolacího soudu nešlo o trestný čin.

Podle obžaloby měl Tuhý zpronevěřit 26,3 milionů korun, které si měl v letech 2004 až 2008 nechat vyplatit jako mimořádné prémie za dobré vedení firmy. Vrchní soud uvedl, že firmě nevznikla žádná škoda. Proti dnešnímu rozhodnutí už lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Miliony byly Tuhému vyplaceny v letech 2004 až 2008, kdy byl většinovým vlastníkem, generálním ředitelem a předsedou představenstva podniku. Z titulu svých funkcí stanovil podmínky pro vyplacení odměn sobě i dalším členům vedení firmy. Podle nich mu byly peníze vyplaceny.

Podle vrchního soudu o tom mělo rozhodnout představenstvo firmy. I kdyby se však podle předsedy senátu dodržel formální postup, prémie by stejně získal, a firma tak o žádnou částku poškozena nebyla. Podle znalce si navíc mohl nechat vyplatit jako hlavní akcionář mnohonásobně vyšší částku.

Soudní řízení Tuhému neskončí

Martýrium pro bývalého šéfa společnosti, která patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů, dnešním rozhodnutím však nekončí. Letos v únoru ho státní zástupce obžaloval pro porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli údajně nevýhodnému pronájmu podnikových prodejen v Prostějově z let 2004 až 2009.

Podle žalobců při nich zvýhodňoval svou dceru a zetě, škoda je vyčíslena na více než deset milionů korun. Soud obžalobu dosud neprojednával.

Tuhý z místa ředitele odešel v polovině roku 2008. Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen konkurz v květnu 2010. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun. Okolnosti krachu OP Prostějov poté začali prověřovat policisté.

Hlavní areál OP v Prostějově koupila loni firma Astria Group, šest výrobních hal, které tvořily dominantu průmyslové části města, bylo zbouráno. Astria chce na části pozemků vybudovat výstavní haly.

Po prostějovské textilce zůstaly miliardové dluhy
18. ledna 2010 - Brněnský krajský soud zahájil insolvenční řízení s OP. O zahájení řízení požádala sama firma.
25. ledna 2010 - Soud poslal firmu do úpadku.
8. března 2010 - Soud povolil OP reorganizaci. Podnik ale neměl dostatek peněz a plán reorganizovat výrobu vzdal.
28. dubna 2010 - OP oznámil, že uzavře závod v Jeseníku, v němž pracovalo 290 lidí, a dalších asi 300 zaměstnanců propustí z hlavního provozu v Prostějově.
3. května 2010 - Brněnský krajský soud vyhlásil konkurz na OP. Nároky ve výši 2,15 miliardy korun vzneslo 555 věřitelů.
31. srpna 2010 - Podnik ukončil sériovou výrobu oděvů. Firma poté vyráběla už jen takzvané měřenky, tedy oblečení na míru.
13. prosince 2010 - Krajský soud v Brně zrušil prohlášení konkurzu na OP. Soud vyhověl části žaloby České spořitelny, které vadilo, že se nedostala do věřitelského výboru.
14. prosince 2010 - Ústavní soud prohlásil, že v insolvenčním řízení s OP byly chyby.
6. dubna 2011 - Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání druhého největšího věřitele OP, společnosti Pyrghos Lefkos, který napadl rozhodnutí o zrušení konkurzu z prosince 2010.
20. května 2011 - Brněnský krajský soud poslal OP podruhé do konkurzu.
17. dubna 2012 - Závaznou nabídku na koupi poslední funkční části OP, výroby na míru, podal jen prostějovský výrobce šicích strojů AMF Reece CR. Obchod byl uzavřen počátkem června 2012.
26. února 2013 - Soud povolil prodej zhruba tří desítek ochranných známek OP včetně značky OP Profashion.
22. dubna 2013 - Insolvenční správkyně OP zahájila výběrové řízení na prodej hlavního areálu OP v Prostějově. Tendr byl na konci srpna 2013 zrušen.
- Policisté obvinili bývalého ředitele OP Františka Tuhého z toho, že se obohatil na účet firmy, když si nechal v letech 2004 až 2008 vyplatit prémie ve výši 26,3 milionu korun.
3. září 2013 - Bylo vyhlášeno nové výběrové řízení na prodej prostějovského areálu OP.
26. září 2013 - Česká spořitelna zažalovala bývalé insolvenční správce OP Jaroslava Svobodu a Tomáše Kocvrlicha. Podle banky nezákonně utratili peníze získané prodejem zásob OP. Spořitelna požaduje 209 milionů korun.
6. listopadu 2013 - Ochranná známka OP Prostějov Profashion byla v aukci prodána za 790 tisíc korun. Nového majitele získala za 350 tisíc korun i známka William & Delvin.
5. února 2014 - Vítězem výběrového řízení na hlavní areál OP v Prostějově se stala společnost Astria Group. Nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů získala za 58 milionů korun.
26. června 2014 - Krajské státní zastupitelství v Brně uveřejnilo, že pět bývalých členů představenstva OP bylo obviněno z předlužení podniku.
28. června 2014 - V bývalém areálu OP v Prostějově bylo se zemí srovnáno šest výrobních hal. Společnost Astria Group chce na části pozemků vybudovat výstavní haly.
27. listopadu 2014 - Insolvenční správkyně prodala dalších sedm ochranných známek OP, které koupila firma Ottoberg.
3. února 2015 - Brněnský krajský soud nepravomocně potrestal bývalého ředitele OP Františka Tuhého za zpronevěru 26,3 milionu korun pěti lety vězení a desetiletým zákazem zastávat vrcholnou manažerskou funkci. Tuhý částku získal jako prémie za dobré vedení firmy.
2. června 2015 - Vrchní soud zprostil Tuhého obžaloby, podle soudu nešlo o trestný čin. Vrchní soud uvedl, že firmě nevznikla žádná škoda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video