Ceny v květnu poskočily vzhůru. Není tak důvod k dalšímu oslabení koruny
Ve srovnání s dubnem se v květnu podle Českého statistického úřadu zvýšily spotřebitelské ceny o 0,1 procenta. Na vině jsou především alkohol a léky.
„Inflace sledovaná centrální bankou zůstává i nadále hluboko pod cílovou metou, avšak stále jde hlavně o důsledek lednového zlevnění energií a dlouhodobého snižování cen mobilních telekomunikací. Je však již vidět, že efekt loňské cenové revoluce u mobilních služeb začíná v inflaci postupně slábnout,“ okomentoval čísla analytik Petr Dufek z ČSOB.
„Prognóza ČNB sice předpokládala skok inflace na 0,6 procenta, avšak aktuální výsledek považujeme za velmi pozitivní vzhledem k dezinflačnímu trendu v Evropě, který naznačoval možnost většího zlevnění potravin,“ dodal Dufek.
Centrální banka by však i tak mohla být podle mínění Dufka s vývojem cen stále ještě spokojená a nemusely by se tak začít objevovat spekulace na další oslabování koruny.
A jaký bude další vyvoj?
„Výraznou změnu utlumeného inflačního trendu nepřinesou ani nejbližší měsíce. Teprve až na podzim by se inflace mohla postupně dostat nad hranici jednoho procenta. Zafunguje jednak efekt nízké srovnávací základny, jednak by do cen měly promluvit i vyšší spotřební daně u cigaret?“ předpověděl Dufek.
S prognozóu souhlasí i analytik skupiny Citfin Jiří Šimek. „Ve zbytku roku by se měla inflace nadále zvyšovat, ale rizika výraznějšího růstu cen se zatím neobjeví a centrální banku bude i nadále trápit spíše pomalý růst cen, než jeho zrychlování. Změny v měnové politice ČNB jsou během letošního roku velmi nepravděpodobné. Ke dvouprocentnímu cíli by se inflace měla dostat až během příštího roku,“ uvedl Šimek.
Tempo růstu spotřebitelských cen za poslední dva roky
Inflace 2012 až květen 2014 | Pramen: ČSÚ