ČEPS začal stavět hráz proti náporům elektřiny z Německa

Elektřina ze severoněmeckých větrných elektráren se do Česka dostává kvůli nedostatečné kapacitě elektrického vedení v Německu. Ze severu, kde pro větrnou elektřinu není dostatečný odbyt, pak putuje okolními zeměmi do Rakouska nebo na jih Německa, kde se spotřebovává. Jen letos řešil ČEPS několik situací, kdy byla ohrožena stabilita přenosové soustavy. Nutná opatření firmu stála 60 milionů korun.
„Transformátory jsou sice drahé, ale jejich životnost bude více než čtyřicet let. Kdyby nastal jakýkoli výpadek v zásobování elektřinou, byly by ztráty větší. To je pro nás důkaz, že se tato investice vyplatí,“ říká předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský. Navíc v době, kdy německé větrníky vyrábějí naplno, bude moci ČEPS zachovat část kapacity přeshraničního vedení do Německa volnou pro české obchodníky.
Transformátory jsou sice drahé, ale jejich životnost bude více než čtyřicet let
Samotné transformátory na vedení do Německa by však Česko před hrozbou výpadků neochránily. Současně s ČEPS staví stejná zařízení také polský provozovatel přenosové soustavy PSE na hranici s Německem a německý provozovatel 50Hertz na dalším vedení směřujícím do Polska. 50Hertz tvrdí, že oba transformátory budou funkční v roce 2017.
Do té doby bude omezovat přetoky elektřiny přes Polsko do Česka dohoda mezi 50Hertz a PSE o regulačních opatřeních, která obě společnosti nazývají virtuální transformátor. Po dokončení všech tří hraničních transformátorů se bude jejich používání koordinovat podle aktuální situace v síti. Německo bude zároveň nuceno urychlit výstavbu severojižních vedení, aby po zapnutí transformátorů nehrozily v některých částech země výpadky kvůli přetížení.