České domácnosti bohatnou z postkomunistických zemí nejpomaleji | E15.cz

České domácnosti bohatnou z postkomunistických zemí nejpomaleji

České domácnosti bohatnou z postkomunistických zemí nejpomaleji
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Karl Davison via Flickr

ČTK
pav

Hodnota bohatství na jednoho obyvatele Českq stoupla loni meziročně jen o 1500 korun. Z postkomunistických zemí tak tuzemské domácnosti bohatnou zdaleka nejpomaleji. Česko se opět umítilo na 27. místě, odhalila studie o světovém bohatství skupiny Allianz. Studie analyzuje úspory a dluhy domácností ve více než 50 zemích světa.

Hrubá finanční aktiva českých domácností vzrostla v roce 2013 o 4,1 procenta, což je o tři procentní body méně než v ostatních postkomunistických členských zemích EU a dokonce téměř o šest bodů méně než vykazují celosvětová čísla. Celkově totiž loni hrubá aktiva domácností rostla o rekordních 9,9 procenta, nejvíce od roku 2003, uvádí zpráva skupiny Allianz.

Průměrné bohatství v Česku? Přes 260 tisíc korun

Průměrné bohatství na obyvatele činilo v Česku v roce 2013 celkem 9487 eur, tedy zhruba 261 500 korun. Proti předloňskému roku je to minimální nárůst, tehdy to bylo asi 260 tisíc korun. Pro srovnání na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka dělalo 4930 eur (asi 136 tisíc korun), u průměrného Poláka to bylo 5954 eur (164 tisíc korun) a u Němce 44 283 eur (1,22 milionu korun).

Čistá finanční aktiva a pasiva na osobu (v eurech)

Čistá finanční aktiva a pasiva na osobu (v eurech)Čistá finanční aktiva a pasiva na osobu (v eurech)Autor: Allianz

Celková finanční aktiva českých domácností se od roku 2007 o třetinu zvýšila. Přesto jde od roku 2000 v průměru o nejpomalejší roční růst v regionu východní Evropy (6,2 procenta).

„Zdá se, že poněkud konzervativní chování v oblasti investic si u Čechů vybírá svou daň,“ komentovali výsledky průzkumu ve studii finanční odborníci z Allianz SE. Celková finanční aktiva Čechů totiž z 55 procent tvoří finanční vklady, 26 procent je uloženo v cenných papírech a pouze 15 procent v životním pojištění a penzijních fondech.

Autor: ČTK, pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!