České firmy jsou stále častěji řízené z Maďarska

Maďarsko se tak v posledních letech stalo podle agentury skrytým daňovým rájem. Od roku 2009 do poloviny letošního roku se počet českých firem ovládaných z Maďarska zvýšil o 41 procent na 944 společností, v případě Slovenska dokonce o polovinu na necelých 10 tisíc podnikatelských subjektů.
„Tempo růstu počtu českých a slovenských firem, které jsou kontrolovány vlastníky s oficiálním sídlem v Maďarsku, je v posledních třech letech impozantní,“ poznamenala analytička agentury Čekia Petra Štěpánová.
:
V rámci Evropy je Maďarsko, spolu se Španělskem, podle ratingu poradenské společnosti Dun & Bradstreet, nejhůře hodnocenou zemí, a to na úrovni středního rizika návratnosti investice „Maďarská ekonomika není právě v dobré kondici, a tak se zdá, že tamní vláda hledá různé způsoby, aby podpořila budoucí růst,“ uvedla dále Petra Štěpánová.
Problémem však zůstává nestabilita daňových zákonů daná vládními experimenty a administrativní náročnost podnikání. „Z těchto důvodů lze předpokládat, že země bude mít nadále v daňovém plánování své místo, ale pozice a výhodnosti nebo Nizozemska nikdy nedosáhne,“ řekl obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.
V Maďarsku našly zázemí například společnosti Slovnaft Česká republika, BorsodChem či Korona Lochovice.