Českému exportu se daří. Letos bude rekordní

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: profimedia.cz

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
5
Fotogalerie

Český export letos dosáhne rekordních 4,15 bilionu korun. Na Exportním fóru v Mladých Bukách odhad zveřejnila Asociace exportérů. Vývoz českých firem letos do září dosáhl 3,12 bilionu korun a meziročně stoupl o 5,4 procenta. Podíl zemí EU na celkovém exportu dál mírně narostl na 83,8 procenta.

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy by se problematika zahraničního obchodu měla přesunout pod ministerstvo zahraničí. "Namísto ministerstva průmyslu a obchodu potřebuje ČR spíš ministerstvo hospodářství, místo ministerstva zahraničních věcí pak ministerstvo zahraničních věcí a obchodu," řekl. Podle něj se daří víc podporovat export aktivitou zastupitelských úřadů a důvěra firem ve služby státu roste.

"Můžeme si skutečně dovolit deset státních institucí na podporu vnějších ekonomických vztahů s provozními náklady více než dvě miliardy ročně? Nastal čas integrace a synergií," řekl Tlapa. Systém podpory vnějších ekonomických vztahů také musí být podle něj co nejefektivnější. Nyní v něm jsou duplicity a má stále nízkou nákladovou efektivnost.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) ve světě i v EU existují oba modely podpory zahraničního obchodu. Spojení průmyslu s podporou exportu, včetně ekonomických agend EU, je podle něj přirozené a funkční. "Ani firemní sektor v ČR takovouto změnu nepožaduje, přinejmenším na to nemá zdaleka jednotný názor a obává se likvidace funkčního modelu. Místo navrhovaných experimentů preferujeme diskusi o vylepšení současného systému, které se v žádném případě nebráníme," řekl ministr.

Exportu nyní podle asociace bezprostředně krize nehrozí, existuje ale několik rizikových faktorů. "Kromě nedostatku pracovních sil, který nás trápí delší dobu, je dalším faktorem posilující koruna a tlak na mzdy bez ohledu na růst produktivity práce," uvedl předseda asociace Jiří Grund. Aktuálně chybí firmám 200.000 zaměstnanců. Jen kvůli nedostatku pracovních sil podle Grunda již český export přišel o 200 miliard korun.

Asociace již dříve uvedla, že překotný růst mezd v Česku, jehož dynamika výrazně předbíhá růst produktivity práce, může mít do budoucna fatální dopad na konkurenceschopnost českých výrobků v zahraničí. "Každé jedno procento, které koruna získá, ukrojí z růstu českého exportu 0,4 procentního bodu. Ale nedostatek lidí škrtí export ještě víc, o 1,5 až pět procentních bodů," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Čeští vývozci nyní podle Tlapy musí zvýšit přidanou hodnotu exportu, podíl služeb a ziskovosti exportu. Sílící koruna a tlak na růst mzdových nákladů konkurenceschopnost českých firem snižují. "Problém není teritoriální orientace našeho vývozu, ale přidaná hodnota našich řešení. Konkurenceschopnost začíná doma - v systému vzdělávání, v investici do inovací, v efektivnosti státu a v podnikatelském prostředí," uvedl Tlapa na twitteru.

Export českých firem dosáhl loni 3,97 bilionu korun, což byl rekord. Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) byl český export poprvé více než jedno procento světového exportu. Státní systém podpory exportu zahrnuje mimo jiné Českou exportní banku, pojišťovnu EGAP či CzechTrade.