Česko bude mít vědecké diplomaty, první zamíří do Izraele
„Od vědeckých diplomatů si slibujeme, že budou propagovat výsledky české vědy ve světě a podpoří vznik nových vědeckých projektů. Chceme také zlepšit spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a podpořit výměnné pobyty vědců a studentů,“ uvedl k tomu Bělobrádek. Podle jeho dřívějšího vyjádření mají tito specializovaní diplomaté v hostitelských zemích zajišťovat kontakty pro tuzemský základní i aplikovaný výzkum.
„Izrael je pro nás vzorem v aplikovaném výzkumu, v komercionalizaci i v tom, jak je tam věda řízena s tím, že chceme spolupráci změnit nejenom mezi akademickými obcemi, ale i ve firemním výzkumu,“ zdůvodnil Bělobrádek výběr židovského státu jako první destinace. „S Izraelem sice máme strategické partnerství už nějakou dobu, přesto si nejsem jist, že v té oblasti vědy a výzkumu ho dokázali náležitým způsobem využít,“ doplnil Zaorálek.
Od vědeckých diplomatů si slibujeme, že budou propagovat výsledky české vědy ve světě a podpoří vznik nových vědeckých projektů
Podle Bělobrádka by vědečtí diplomaté měli působit maximálně v pěti vybraných zemích. Kromě Izraele jako další možné destinace uvedl USA a Německo, případně Čínu či Korejskou republiku. „Izrael je pilotní projekt, a až zjistíme, jak to funguje, tak na základě toho se rozhodneme jak dál,“ poznamenal k tomu Zaorálek.
Česko v současnosti klade důraz na vysílání ekonomických diplomatů. Loni se ministerstva zahraničí a zemědělství dohodla na zřízení postů agrárních diplomatů. Experti na zemědělství mají zatím působit na českých ambasádách v Rusku, Srbsku, Saúdské Arábii, Číně a na Ukrajině.
Čeští vědci postoupili ve výzkumu rakoviny střev a konečníku
Čeští vědci našli neurony spojující vznik emocí s fyzickým světem