Česko je proti spojování víry s násilím, žehlil u Arabů za Zemana Zaorálek | e15.cz

Česko je proti spojování víry s násilím, žehlil u Arabů za Zemana Zaorálek

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: Tomas Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko nesouhlasí s tím, aby bylo jakékoli náboženství automaticky spojováno s násilím. Arabským diplomatům to na schůzce v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ujistil je také, že Česká republika bude vždy podporovat náboženskou toleranci a spolupráci s arabským světem. Reagoval na výroky prezidenta Miloše Zemana, který nedávno spojil krvavé útoky islámských radikálů s celou muslimskou ideologií.

„My nesouhlasíme s tím, že by jakékoli náboženství bylo automaticky spojováno s násilím. To nebude nikdy součástí naší pozice,“ upřesnil Zaorálek svůj výstup na pravidelném setkání s vedoucími diplomatických zastoupení arabských zemí v Česku.

„Ujistil jsem velvyslance, že my budeme vždy přesně rozlišovat mezi tím, co jsou zločiny, kriminalita a zločiny proti lidskosti a co je náboženské přesvědčení, které podle mě samo o sobě není s žádným násilím přímo spojeno,“ doplnil ministr zahraničí. Podle něho nelze mezi násilím a vírou dělat „jednoduché paralely“.

„Obecně jsem ujistil, že Česká republika je země, která bude vždy podporovat náboženskou toleranci a která bude vždy podporovat spolupráci. To je spolehlivá kontinuita české zahraniční politiky. My usiluje o dobré vztahy s celým arabským světem,“ poznamenal Zaorálek. Cílem Česka je podle něj dialog s arabskými zeměmi, a to i o těchto sporných tématech.

Kontroverzní Zeman

Napětí s některými arabskými subjekty vyvolalo vyjádření prezidenta Zemana na konci května u příležitosti oslav dne izraelské nezávislosti.

„Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají,“ uvedl tehdy Zeman a citoval z muslimského textu, který vyzývá k zabíjení Židů.

Zeman svými výroky o islámu a muslimech už v minulosti vyvolal kontroverze. Jeho poslední vyjádření odsoudila Organizace islámské spolupráce a žádala prezidentovu omluvu. Ten ji ale odmítl. V Saúdské Arábii musel Zemanova slova vysvětlovat český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery