Česko kvůli Čapímu hnízdu nepřišlo o unijní peníze, řekl zástupce Evropské komise

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo Zdroj: MARTIN PŘIBYL / Paparazzi

Vyjmutí projektu farmy Čapí hnízdo z evropského financování neznamená, že by se Česku v důsledku snížil celkový rozpočet Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. V diskusi před kontrolním výborem europarlamentu to připomněl šéf generálního ředitelství Evropské komise pro regionální a městskou politiku Marc Lemaitre.

"Česká republika nemusela kvůli vynětí této položky řešit snížení celkového objemu rozpočtu na tento program," uvedl Lemaitre. Na konci ledna souhlasilo české ministerstvo financí s doporučením komise na vyjmutí více než čtyř desítek projektů ze šesti operačních programů.

Farma Čapí hnízdo, kde je v souvislosti s padesátimilionovou dotací stíhán předseda vlády v demisi Andrej Babiš, byla na doporučení komise vyjmuta z ROP Střední Čechy.

Souhlas českých úřadů umožnil finální účetní uzavření programů z minulého víceletého finančního rámce, tedy let 2007 až 2013. Komise podle Lemaitrea ve snaze ověřit, že Čapí hnízdo byl ojedinělý případ, prověřovala další tři desítky náhodně vybraných malých a středních podniků, u nich pochybení nenašla.

Lemaitre připomněl, že doporučení ze strany komise následovalo poté, co EK i česká strana dostaly závěry šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). "Vyplynulo z nich, že Čapí hnízdo není žádný nezávislý malý a střední podnik, ale podnik, který je součástí skupiny Agrofert. Proto nebyl oprávněným příjemcem podpory," uvedl generální ředitel. Pro stávající víceletý finanční období mohou být příjemci podle něj lépe kontrolováni.

V krátké debatě na kontrolním výboru následně vystoupili jen dva europoslanci, a oba z České republiky - lidovec Tomáš Zdechovský a zástupkyně Hnutí ANO a místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová. Zdechovský se vyslovil pro lepší kontrolu přidělování dotací ze strany komise, zasazoval se také o oficiální zveřejňování závěrů OLAF. "Přispělo by to k věrohodnosti Evropské komise," poznamenal.

Podle Dlabajové dnes při jednání nezaznělo nic, na co by už nebyla známá odpověď. "Nyní je jen na ČR, jak se s tím vypořádá. Tento případ rozhodně není ojedinělý," uvedla europoslankyně. Je podle ní běžné, že při čerpání peněz z fondů soudržnosti státy projekty vyjímají či přicházejí s finančními opravami.