Česko půjde k evropskému soudu, nepřijalo směrnici o řidičských průkazech | E15.cz

Česko půjde k evropskému soudu, nepřijalo směrnici o řidičských průkazech

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Fluger Rene

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise poslala Českou republiku a další čtyři země unie k Soudnímu dvoru EU. Podle komise nepřevedly správně do národních pravidel unijní směrnici o řidičských průkazech. Řízení kvůli tomuto problému komise zahájila v létě 2014, letos v únoru Česko, Estonsko, Itálii, Portugalsko a Slovinsko na přetrvávající problém upozornila podruhé. České ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že předpisy ohledně vydávání průkazů v souladu s pravidly EU již byly upraveny.

Česku se nepodařilo mezi roky 2004 až 2011 zajistit vydávání řidičských průkazů pouze osobám, které v ČR skutečně pobývají. Podle názoru komise přitom jde o zásadní součást boje proti tomu, aby lidé obcházeli například zákaz řízení v jedné členské zemi EU tím, že o potřebný doklad požádají v jiném unijním státě.

„Na výtky evropských orgánů jsme již reagovali v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích a dvou vyhláškách, které již jsou účinné. Novela už čeká ve Sněmovně na závěrečné schvalování. Pokud jde o takzvanou řidičákovou turistiku, aktivně spolupracujeme s českými, ale i s německými kriminalisty na potírání těchto podvodů. To dokazuje i nedávné odhalení obchodníků s nelegálně vydanými řidičskými průkazy na Karlovarsku,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Ministerstvo je podle Neřolda připraveno Evropskou komisi ujistit, že předpisy plně odpovídají evropské normě. Například pro vydání řidičského průkazu je podmínkou obvyklé bydliště v České republice, což odpovídá evropské směrnici, dodal mluvčí.

Česko prý ohrožuje důvěryhodnost systému řidičských průkazů v EU

Řidičské průkazy z té doby, které jsou stále platné, tak podle názoru komise ohrožují důvěryhodnost systému řidičských průkazů v EU a také bezpečnost silničního provozu. Česko prý také nesplnilo některé další povinnosti, když například nezajistilo, aby určité skupiny vozidel odpovídaly skupinám uvedeným ve směrnici.

Komise se na soud obrátila také kvůli tomu, že se zmíněné státy nepřipojily k evropské síti řidičských průkazů označované jako „Resper“.

Ta může zemím pomáhat ve spolupráci v této oblasti a také přispívat k tomu, aby byly průkazy vydávány podle evropských pravidel. Smyslem je zajistit, aby lidé v EU nevlastnili více než jeden řidičský průkaz. Výměna informací prostřednictvím této sítě měla začít už v lednu 2013.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video