Česko vede dvanáct arbitráží za sedm miliard, většina z nich souvisí se solární energií | e15.cz

Česko vede dvanáct arbitráží za sedm miliard, většina z nich souvisí se solární energií

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho sedm souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje sedm miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

 

Například britská společnost WNC Factoring žaluje stát na základě údajné škody vzniklé v souvislosti s privatizací společnosti Škodaexport. Britští občané I. Busta a J. Busta a společnost Anglia Auto Accessories vedou proti České republice dvě arbitráže, jejichž předmětem má být protiprávní jednání policie a soudů vůči investici žalobců.

Britská společnost A11Y žaluje stát na základě jednání zaměstnanců Úřadu práce ČR, které prý poškodilo podnikání žalobce v oblasti prodeje pomůcek zrakově postiženým osobám.

Na konci loňského září zahájily arbitráž proti státu kyperské firmy senátora Iva Valenty ovládající sázkový holding Synot. Firmy požadují odškodné zhruba miliardu korun za ušlý zisk. Synotu a dalším podnikům v oblasti hazardu vadí rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů.

Loni v prosinci oznámila švýcarská společnost Pawlowski AG, že zahájí s Českem u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž kvůli investici do stavby obytného projektu Benice v Praze. Mimosoudně firma požadovala přes 2,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale nárok odmítlo. V seznamu arbitráží zatím tato kauza nefiguruje.

Letos v červenci ministerstvo informovalo, že dubajská Alcor Holdings požaduje 483 milionů korun kvůli pozemkům v Praze, na kterých byly v minulosti vybudovány veřejné komunikace. Podle firmy odmítla Praha k těmto pozemkům uzavřít nájemní smlouvu, čímž se bezdůvodně obohatila na úkor společnosti. Jde o pozemky, které jsou pod Jižní a Štěrboholskou spojkou, Rozvadovskou spojkou a Cínoveckou. Arbitráž se ale ještě nezahájila.

Tři prohrané arbitráže

Dosud bylo podle údajů ministerstva financí proti České republice ukončeno 20 arbitráží. Celkem 14 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže Česko prohrálo. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy korun.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro Českou republiku nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V roce 2009 v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video