Českým vlekařům končí jedna z nejtěžších zim, nepomohla ani sněžná děla | E15.cz

Českým vlekařům končí jedna z nejtěžších zim, nepomohla ani sněžná děla

Někde se lyžuje již několik dní, jinde vleky a sjezdovky zpřístupní o víkendu. (Foto ČTK)
Někde se lyžuje již několik dní, jinde vleky a sjezdovky zpřístupní o víkendu. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neobvykle teplá zima letos řádně ozkoušela psychickou i finanční odolnost provozovatelů lyžařských středisek na českých horách. Někteří vlekaři dokonce hovoří o nejhorší sezoně za dobu svého podnikání. Návštěvníků mnohde ve srovnání s předchozí zimou ubylo až o desítky procent.

„Po celou sezonu nenapadl téměř žádný přírodní sníh, celý provoz byl závislý pouze na technickém sněhu,“ uvedl spolumajitel skiareálu na krušnohorském Klínovci Martin Píša. Tamní děla letos navála o 30 procent více umělého sněhu, než činí průměr. Návštěvnost přitom poklesla zhruba o 15 procent. Podle Píši ubyli především jednodenní klienti. Na druhé straně prý vydatná technická nadílka umožní prodloužit provoz až do konce března.

Jenže ne všude bylo možné naplno využít umělé zasněžování. Například západočeskou část Šumavy trápila počátkem února během klíčových mrazivých dnů inverze. Sezona na Špičáku tak skončila už 7. března. „Počasí bylo v jihozápadní části republiky opravdu tragické,“ uvedl majitel Vladimír Kasík. Útěchou mu určitě není, že spotřeba vody klesla na 30 procent průměrné sezony. Meziroční úbytek návštěvníků areálu se blíží 60 procentům.

„Tržby byly asi o 15 procent nižší než loni, je to ale za jiný počet dnů, sezona začala později a končí dříve,“ doplnil mozaiku za jihočeský Skiareál Lipno majitel Miloš Kratochvíl. Sjezdovky na Lipně musela děla zasněžit za rekordně krátkou dobu 72 hodin.

Krkonošského podnikatele Richarda Kirniga zase trápily především svahy v Peci pod Sněžkou, které jeho firma Mega Plus převzala do nájmu až koncem roku 2012 a dosud nestihla zbudovat zasněžování. Obecně prý ale byla návštěvnost spojeného Skiresortu Černá Hora – Pec pod Sněžkou srovnatelná s loňskem.

Přes špatnou sezonu horští podnikatelé nemluví o ohrožení, spíše o odsunu některých investic. „Na takovýto pokles musíme mít rezervy. V podnikání není možné jet nikdy na hranu,“ řekl Kratochvíl. Podle Milana Novotného ze Skiareálu Olešnice v Orlických horách by ale existenční potíže mohly přijít v případě, že by podobně sněhuprostých zim bylo více za sebou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video