Chovanec zastavil přesídlování křesťanských uprchlíků, pryč chtějí další | E15.cz

Chovanec zastavil přesídlování křesťanských uprchlíků, pryč chtějí další

Milan Chovanec
Milan Chovanec
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr vnitra Milan Chovanec dnes dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec při dnešní návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku.

Mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl řekl, že přesně neví, proč tato skupina lidí nechce zůstat v Česku. Potvrdil, že jde širší rodinu, která od svého příjezdu bydlela ve středisku Okrouhlík u Jihlavy. Generace 21 chce podle něj pokračovat v práci s lidmi, kteří se rozhodli zůstat.

„K dnešnímu dni 25 lidí požádalo o navrácení cestovních dokladů. Do doby, než se to vysvětlí a vyřeší, proto nebudeme přivážet další uprchlíky v rámci tohoto projektu,“ řekl. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko.

Chovanec dnes nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Mluvčí Frýdl však potvrdil, že lidé, kteří požádali o vrácení cestovních dokladů, jsou titíž, kteří dnes opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku.

Další kroky

Uprchlíci jsou v současné době v Centru multikulturního vzdělávání v Jihlavě. „Bavíme se s nimi o jejich dalších krocích a řešíme, kde budou dnes nocovat. Budou chtít mít úplný klid, informaci pravděpodobně nezveřejníme,“ řekl Frýdl. Již dříve řekl, že rodina nebyla rozhodnutá, jestli se chce vrátit do Iráku, zůstat v Česku, nebo žít v jiné evropské zemi.

Žádost o zrušení azylu prý Iráčané podali bez vědomí Generace 21. Projekt bude dle Frýdla pokračovat pro lidi, kteří v Česku zůstat chtějí. „Je pozastaven příjezd dalších uprchlíků, než se situace vyjasní. Program pro ty, kteří jsou v České republice, pokračuje tak, jak bylo naplánováno,“ řekl Frýdl. Doplnil, že Generace 21 spolupracuje jak s uprchlíky, tak s ministerstvem. Postup vnitra zhodnotil jako logický.

Podle ministra začíná projekt nadačního fondu výrazně skřípat. „Druhá várka lidí chce odcházet jinam než do Iráku. To je proces, na kterém se podílet nebudeme,“ řekl. Tvrdí, že něco podobného se už stalo v Polsku, kde fungoval stejný projekt. „Polský ministra vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli,“ uvedl.

Problémy nenastaly

„Nadační fond jim zaplatil cestu k nám, nevím, zda jeho donátoři budou souhlasit, aby se platila i cesta zpět,“ řekl ministr vnitra. Iráčtí křesťanští uprchlíci, kteří nyní pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, o přesunu do jiné evropské země neuvažují, ani se nechystají na návrat do vlasti. „U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly,“ řekl Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará.

Devatenáctičlenná skupina v Moravskoslezském kraji má už ale jedno stěhování za sebou. Nejprve bydlela v areálu Karmel ve Smilovicích na Třinecku. V těchto dnech se přestěhovala do Soběšovic v okrese Frýdek-Místek.

Slezská diakonie pro uprchlíky zatím nemá byty a středisko Karmel už má od dubna ubytovací kapacity nasmlouvány pro jiné účely. „Reakce na nové ubytování jsou pozitivní,“ řekl Kašpárek. Dodal, že na břehu přehrady uprchlíci zůstanou do 26. dubna. Do té doby pro ně chce diakonie najít vhodné byty.

Kromě Soběšovic pobývají uprchlíci také v Praze, Brně či v Okrouhlíku u Jihlavy. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Do Česka podle původních záměrů měl fond přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů. Nyní jich už je víc jak šest desítek.

Do Česka přijelo v rámci programu Nadačního fondu Generace 21 celkem 89 křesťanů z Iráku. Další rodiny bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. Lidé, kteří se zabydlují v Praze a Soběšovicích jsou v České republice spokojení. V rámci projektu s rozpočtem kolem 15 milionů korun mělo do Česka podle původních záměrů přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video