Čínské velvyslanectví míní, že Praha poškozuje spolupráci obou zemí

Primátor Prahy Zdeněk Hřib

Primátor Prahy Zdeněk Hřib Zdroj: ČTK

Čínské velvyslanectví v Praze
2
Fotogalerie

Čínské velvyslanectví v ČR míní, že pražský magistrát poškozuje zájmy Číny týkající se Tchaj-wanu či Tibetu, vyzvalo ho, aby to nedělal a "jednal ve prospěch společných zájmů obou národů". Velvyslanectví to uvedlo ve vyjádření mluvčího, které rozeslalo médiím a zveřejnilo na webuPražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) reagoval, že pražská koalice se nedávno shodla, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní článek o souhlasu s politikou jedné Číny, jež neuznává nezávislost Tchaj-wanu, protože se do smlouvy mezi městy nehodí.

Čínské velvyslanectví podle Hřiba zbytečně směšuje vztahy mezi městy s vysokou politikou. Vztah mezi městy by podle něj měl být založen na apolitické kulturní výměně. "Chceme napravit chybu svých předchůdců a vyjmout politickou deklaraci ze smlouvy o sesterských městech Prahy a Pekingu právě proto, že záležitost politických vztahů se zahraničními státy je téma pro zahraniční politiku naší vlády," napsal Hřib.

Požadavek na ustanovení o jedné Číně ve smlouvě mezi městskou samosprávou Pekingu a Prahy vidí jako stejně nepatřičný, jako kdyby Praha chtěla do této smlouvy vnutit třeba vyjádření Pekingu k dostavbě Temelína.

Poznamenal, že kdyby se měl vyjádřit k dosavadním obchodním vztahům mezi Českem a Čínou, těží z těchto vztahů hlavně Čína. "Mezi lety 2013 a 2018, kdy byla těmto vztahům věnována nadprůměrná pozornost, došlo prakticky ke zdvojnásobení schodku bilance zahraničního obchodu z minus 266 miliard korun na minus 512 miliard korun. Jinými slovy, výsledkem ekonomické diplomacie našeho prezidenta v Číně je především větší dovoz od nich k nám," uvedl. Vztah citovaných hlavních obchodních projektů k ČR označil za sporný. "HomeCredit je holding se sídlem v Amsterodamu a platí tedy daně v Nizozemsku. Čínské kopie Škodovek vyrábí Volkswagen v Číně ve společném podniku se státní automobilkou SAIC, takže zisk jde primárně do Německa a Číny," uzavřel.

Podle předsedy koaličního klubu Spojené síly pro Prahu Jiřího Pospíšila (TOP 09) by si Čína měla nejprve měla zamést před vlastním prahem. "Praha obchoduje s každým, kdo se k ní chová jako k rovnocennému partnerovi. Svoboda a lidská práva jsou pro TOP 09 nejdůležitějšími hodnotami, které prosazuje už deset let. Za čínský jüan si je nikdo nekoupí," komentoval prohlášení ambasády.

Obdobně jako velvyslanectví se před několika dny vyjádřilo čínské ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Keng Šuang vyzval vedení Prahy a primátora, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy. Hřib tehdy uvedl, že partnerství české a čínské metropole hlavního města má být apolitické a ve vzájemných vztazích by se Čína měla zaměřit na plnění investic v ČR, co v minulosti slíbila.

"Každá země považuje zachování své suverenity a územní celistvosti za svůj klíčový zájem. Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je její nedílnou součástí. Fakt, že Tchaj-wan nikdy nebyl samostatným státem, se nikdy nezměnil a ani nemůže být změněn. Dodržování zásady jedné Číny je normou pro mezinárodní vztahy a též všeobecným konsensem mezinárodního společenství, včetně České republiky," uvedla ambasáda. S čínským velvyslancem se podle webu ambasády ve středu sešel ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), mluvili hlavně o vzájemných vztazích a spolupráci.

Čínské velvyslanectví: Zprávy o zpravodajské spolupráci s firmami jsou smyšlené

Čínské velvyslanectví v ČR označilo informace o "tzv. zpravodajské spolupráci" ambasády s čínskými firmami působícími v Česku za smyšlené. Vyhrazuje si právo podniknout další kroky. Velvyslanectví to uvedlo ve vyjádření mluvčího, které rozeslalo médiím a zveřejnilo na webu. Reaguje tak zřejmě na nedávnou informaci Českého rozhlasu - Radiožurnál, podle které zaměstnanci české pobočky telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání, a získané informace také probírají s lidmi z ambasády. Radiožurnálu to řekli bývalí zaměstnanci firmy.

"V nedávné době jsme zaznamenali v některých českých médiích zprávy o tzv. zpravodajské spolupráci mezi Velvyslanectvím ČLR v ČR a čínskými firmami působícími v ČR. Očerňování čínského velvyslanectví v takových zprávách je naprosto nepodložené a zcela smyšlené, jedná se o šíření poplašných zpráv a nactiutrhání poškozující čínskou pověst," napsalo velvyslanectví. "Stavíme se rozhodně proti těmto tvrzením, vyhrazujeme si právo podniknout další kroky a povolat k odpovědnosti subjekt či subjekty vytvářející tyto fámy," uvedla ambasáda.

Dva bývalí manažeři Huawei v Česku údajně museli do interního systému vyplňovat například údaje o soukromých zájmech klienta, počtu jeho dětí nebo o jeho finanční situaci. Přístup k informacím je podle nich řízen výhradně z centrály firmy v Číně. Jiný manažer Radiožurnálu řekl, že měl zjistit informace o státních úřednících, které poté firma pozvala na konferenci nebo cestu do Číny. Získané informace podle bývalého manažera řešili zaměstnanci firmy i na interních poradách z lidmi z čínské ambasády.

Firma Huawei obvinění již dříve odmítla. Uvedla, že veškerá činnost a jednání zaměstnanců se řídí evropskými a českými pravidly GDPR. Navíc je podle firmy doplňuje interní směrnice, která vylučuje jakékoliv nepatřičné nakládání s osobními údaji. Podle rozhlasu ale o podobné praxi vědí i civilní a vojenská rozvědka. Bezpečnostní informační služba kvůli tomu pořádá pro úředníky i politiky bezpečnostní školení.

Velvyslanectví bude podle vyjádření mluvčího nadále podporovat čínské podniky, aby se aktivně podílely na spolupráci mezi oběma zeměmi v různých oblastech a lépe sloužily společným zájmům obou zemí a obou národů. "Doufáme též, že česká strana poskytne čínským společnostem spravedlivé, rovné a nediskriminující podnikatelské prostředí pro jejich podnikání v ČR," doplnila ambasáda.

Západní země včetně ČR řeší zapojení Huawei do komunikační infrastruktury. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně. Tendr následně zrušilo. Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy.