ČNB by prý mohla intervence prodloužit až do roku 2017
„Kurz koruny se stal protiinflačním faktorem a svým způsobem může vést k potřebě udržet kurzový závazek i o něco déle… Samozřejmě si dovedu představit, že by jeho opuštění mohlo nastat i později než ve druhé polovině roku 2016,“ uvedl v rozhovoru pro deník ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub.
Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 intervenovala. Prodávala korunu a kupovala eura, aby zabránila posilování měny pod 27 korun za euro.
Konec intervencí? Klidně až začátek roku 2017
Holub zároveň podle listu uvedl, že když bude centrální banka udržovat korunu ve stávajícím režimu „po dostatečně dlouhou dobu“, meziroční inflace se dostane na cílenou dvouprocentní úroveň ve druhé polovině roku 2016 nebo na začátku roku 2017.
Červnová meziroční inflace přitom byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka. Meziroční inflace v červnu stoupla na 0,8 procenta z květnových 0,7 procenta.
Vláda by delší intervence přivítala
Prodloužení intervenčního režimu by podle Hospodářských novin přivítala vláda. „Já bych to podpořil,“ řekl deníku ministr financí Andrej Babiš. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by prodloužení intervencí byla „lepší varianta pro zaměstnanost, hospodářský růst i export“.
Holub rovněž zmínil možné využití dalších nekonvenčních nástrojů měnové politiky. Podle něj přesto, že „momentálně výrazná potřeba diskutovat další nástroje není“, nechce se banka zříkat ani jiných „nekonvenčních“ nástrojů. Těmi by mohly být podle listu například záporné úrokové sazby. Zavedení záporných sazeb by si ovšem vyžádalo změnu některých zákonů.