Co s lahvemi ve skladech? Ověřit původ, jinak vylít, navrhuje Heger | E15.cz

Co s lahvemi ve skladech? Ověřit původ, jinak vylít, navrhuje Heger

ilustrační foto (Autor: E15)
ilustrační foto (Autor: E15)
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zřejmě 60 dní dostanou restaurace a obchody na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit. Taková je úvaha ministerstva zdravotnictví, kterou ministr Leoš Heger (TOP 09) ve středu předloží vládě mezi opatřeními, jak zmírnit nyní platící úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu.

Do prodeje též bude moci jít nově vyrobený alkohol s novými kolky a „rodokmenem“, který prokáže jeho nezávadnost. Spolu s uvolněním prodeje plánuje ministerstvo zdravotnictví uvolňovat také export alkoholu do zahraničí.

Premiér Petr Nečas uvedl, že vláda zřejmě bude pracovat s několika variantami. Dnes před novináři také zdůraznil, že v první fázi se bude jednat o „zúžení, nikoliv uvolnění prohibice“.

Platí podle něj zároveň, že symetricky s uvolňováním trhu v Česku bude postupovat také uvolňování exportu. Proto podle něj bylo klíčové, že vláda minulý týden export omezila sama a předešla tak krok Evropské komise. Nyní má případné uvolňování ve svých rukou.

Jasno může být ve středu

Návrhy ministerstva na zmírnění prohibice, které ještě dnes dopracují odborníci z krizového štábu, budou ve formě tezí odeslány Bruselu tak, aby se k nim Evropská komise právě kvůli obavám z exportu závadného pití do ostatních zemí EU mohla vyjádřit ještě do blížícího se jednání vlády. Ta by měla o opatřeních rozhodnout zřejmě ve středu večer nebo ve čtvrtek. Konečný termín zasedání vlády bude záviset na průběhu a ukončení jednání Sněmovny.

„My budeme navrhovat, aby byla doba 60 dní na to, aby si i ti nejmenší majitelé skladu s lihovinami - v maloobchodech, restauracích - mohli od dodavatele nebo výrobce list o kvalitě lihu opatřit,“ vysvětlil Heger. Teprve s tímto rodokmenem by mohli své zásoby prodávat.

Podle Nečase bude mít obnovení exportu za uvolněním prodeje „jistou prodlevu“, neboť musí být projednáno s EU. Česká strana podle něj nemá co tajit a s odpovědnými zástupci Evropské komise každý den komunikuje. Stát je podle něj připraven napomáhat také obnovení spotřebitelské důvěry.

Jana Havligerová: Cesta z prohibice bude trnitá

Sehnat potvrzení o nezávadnosti lihu budou mít nejmenší problémy výrobci alkoholu, trochu složitější to bude pro velkosklady, které zboží berou přímo od výrobců, předpokládá ministr. „Samozřejmě, čím jste v řetězci dál, budete muset jít zpět přes dodavatele. Proto ty dva měsíce, abyste měli šanci ten legální alkohol si prověřit,“ vysvětlil ministr.

Pokud nebudou mít majitelé příslušné doklady o nezávadnosti své nabídky k dispozici, bude muset být takový alkohol zničen. „Podle policie ta distribuční síť je ještě pořád infiltrovaná tím špatným lihem,“ připomněl ministr zdravotnictví.

Pokud však budou moci prokázat legální nabytí takového alkoholu a budou ke koupi mít doklady, zvažuje vláda, že jim vrátí daň. Odborníci předpokládají, že by se to mohlo týkat asi pěti či deseti procent z nyní ve skladech zadržovaných asi 22 milionů litrů alkoholu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video