ČSSD žádá další zvýšení minimální mzdy. Svaz průmyslu: Je to populismus

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Michael Tomes, E15

Pavel Otto
O dalších 1100 korun na celkových jedenáct tisíc by se od ledna měla zvýšit minimální mzda. S návrhem premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky souhlasil Ústřední výkonný výbor strany. Ta bude také dál prosazovat, aby zaměstnanci dostávali náhradu mzdy za první tři dny nemoci. Odbory jsou pro, proti je Svaz průmyslu a dopravy.

„Rádi bychom v první polovině letošního roku dospěli ke zvýšení minimální mzdy pro rok 2017. I po sedmadvaceti letech od listopadu 1989 se životní úroveň občanů České republiky od těch na Západě liší. Ta propast je opravdu veliká,“ řekl Sobotka.

Socialisté by životní úroveň zvýšili jak růstem minimální mzdy, tak platů ve veřejném sektoru. „Nejdříve se chceme domluvit v koalici na finančním rámci,“ dodal ministerský předseda. Za nespravedlnost považuje neplacení nemocenské, i v tomto případě ovšem chybí shoda ve vládní formaci.

Na celkových 11 tisíc korun by chtěl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zvýšit od ledna minimální mzdu.


ČSSD navrhuje dvě varianty: obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci nebo vyhrazením několika dnů na nemoc v rámci dovolené. Českomoravská konfederace odborových svazů návrhy vítá. „Nejnižší cena práce je stále pod hranicí chudoby, což je neakceptovatelné. Jedenáct tisíc je pod závazkem vlády, který je zapsán v jejím programovém prohlášení, takže schválení by mělo být bezproblémové,“ myslí si odborový předák Josef Středula.

Zaměstnavatelé skokové zvýšení minimální mzdy odmítají. „Je to vysloveně populistický předvolební krok. Nemohou o tom rozhodovat jen politici, ale tripartita,“ prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Připomněl, že vývoj minimální mzdy firmy požadují řešit parametricky v závislosti na vývoji HDP, inflace a průměrné mzdy.,

Sobotkova vláda zvýšila minimální mzdu už dvakrát na současných 9900 korun. Se snahou obnovit proplácení prvních třech dnů nemoci však narazila sociální demokracie na odpor hnutí ANO a lidovců už v loňském roce na podzim.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise