ČSSD znovu vytáhla svůj trumf - majetková přiznání | E15.cz

ČSSD znovu vytáhla svůj trumf - majetková přiznání

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opoziční ČSSD opět předložila sněmovně předlohu, která by zavedla majetková přiznání. Uvedl to šéf strany Bohuslav Sobotka, který zároveň kritizoval koaliční vládu za to, že navzdory slibům s korupcí podle něho nebojuje. S obdobným návrhem přitom neuspěla ČSSD v dolní komoře již v březnu, koalice jej zamítla.

„My jsme se tento návrh do legislativy snažili dostat opakovaně. Již dvakrát byl zamítnut, Nečasova vláda ale v boji s korupcí nepokročila ani o píď,“ vysvětlil Sobotka, proč poslanecký klub ČSSD předkládá i přes opakovaný neúspěch návrh znovu. A poukázal na to, že vláda také ponechává možnost anonymních akcií, a že premiér prý zastavil změny ve státním zastupitelství.

Lidé by podle návrhu museli dokládat výši příjmů, pokud si pořídí v jednom roce cenné papíry, podíly ve firmách nebo účasti v družstvech v souhrnu za více než pět milionů korun nebo nemovitosti dražší než 15 milionů korun.

„V žádném případě by tak tento zákon neobtěžoval běžné občany,“ tvrdí Sobotka s tím, že v zahraničí jsou majetková přiznání běžná. Jde o nástroj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti i preventivní opatření, uvedl.

Oznámení o registrovaném majetku by lidé podávali finančního úřadu a měly by zamezit podle ČSSD možným daňovým únikům. Jiný dokument, přiznání by museli podat na výzvu finančního úřadu v případě jeho podezření, že majetek nabyli z nezdaněných peněz. Druhým důvodem by byl podnět státního zástupce. Pro povinnost podat přiznání by výše majetku nebyla určující.

Částky, u kterých by lidé neprokázali nabytí ze zdaněných peněz, by byly zdaněny 76 procenty. Stejně by tomu bylo v případě, že by lidé na výzvu finančního úřadu přiznání nepodali.

Minulý návrh sociální demokracie uváděl u cenných papírů částku asi pět milionů korun a u nemovitostí zhruba 20 milionů. Rovněž v tomto návrhu figurovala sankce v podobě 76procentní daně. Podle vládních poslanců byl návrh v rozporu s listinou práv a bylo by možné jej obcházet. K odhalení nezákonně nabytého majetku by prý stačilo více využívat platné zákony.

„Sazba daně ve výši 76 procent má především preventivní účinek,“ uzavřel Sobotka.

Autor: jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video