ČSÚ díky sčítání lidu aspiruje na "anticenu" pro největšího slídila | E15.cz

ČSÚ díky sčítání lidu aspiruje na "anticenu" pro největšího slídila

Nejčastěji byl na největšího slídila navržen ČSÚ za sčítání lidu
Nejčastěji byl na největšího slídila navržen ČSÚ za sčítání lidu
• 

ČTK, krb

Anticenu pro největšího slídila by letos mohl získat Český statistický úřad (ČSÚ) za organizaci sčítání lidu, bytů a domů. Získal nejvíce nominací v soutěži Big Brother Awards, kterou pořádá občanské sdružení Iuridicum Remedium. Řada dalších ze stovky návrhů se podle webu sdružení týkala projektu opencard nebo záměru pražského dopravního podniku instalovat v metru systém, který rozpozná obličeje lidí, a tím umožní i jejich sledování.

Sčítání lidu mezi nominacemi figuruje nejen jako například „násilné sbírání soukromých údajů všech občanů pod výhružkou pokuty“, ale i díky výroku poslance ČSSD Stanislava Křečka, podle něhož by pravdivost údajů měla kontrolovat policie.

Projekt pražské elektronické tramvajenky opencard je nominujícím trnem v oku kvůli požadavku uvádět při registraci číslo občanského průkazu, rodné číslo, číslo telefonu, platební karty, adresu bydliště i e-mail. Navržena byla i vedení Ostravy a Plzně za přemíru kamer ve veřejném prostoru. Anticenu by mohli získat také největší telefonní operátoři za údajné předávání osobních údajů třetí straně, nebo předseda poslanců VV Vít Bárta a agentura ABL za sledování lidí v Praze 11.

Nominaci neunikla za své počiny ani ministerstva či mluvčí prezidenta Klause

Mezi nominovaným jsou také ministerstvo zdravotnictví kvůli registrům pacientů v zákoně o zdravotnických službách, ministerstvo práce a sociálních věcí „za snahu zavést totální kontrolu finančních toků domácností těžce zdravotně postižených prostřednictvím sociální platební karty nebo ministerstvo spravedlnosti za uvádění rodných čísel v obchodním rejstříku.

Adepty na vítězství v kategorii Výrok Velkého bratra jsou spolu s Křečkem například bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt za prohlášení: „Víme, kde jste. Víme, kde jste byli. Víceméně víme, na co myslíte.“, nebo prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Nominaci získal za obhajobu rozhodnutí Václava Klause, který v australském parlamentu odmítl projít bezpečnostním rámem. „Ve většině světa jsou rentgenové kontroly ve státních institucích právě kvůli bezpečnosti prezidentů a ostatních ústavních činitelů, nikoliv obráceně,“ uvedl Ochvat.

Loni hlavní cenu v soutěži, kterou sdružení pořádá od roku 2005, získala Policie ČR zejména za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů. O další anticeny se podělily ministerstvo vnitra, Evropská unie či internetová sociální síť Facebook.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.