ČSÚ díky sčítání lidu aspiruje na "anticenu" pro největšího slídila

Nejčastěji byl na největšího slídila navržen ČSÚ za sčítání lidu

Nejčastěji byl na největšího slídila navržen ČSÚ za sčítání lidu

ČTK
ČTK , krb
Anticenu pro největšího slídila by letos mohl získat Český statistický úřad (ČSÚ) za organizaci sčítání lidu, bytů a domů. Získal nejvíce nominací v soutěži Big Brother Awards, kterou pořádá občanské sdružení Iuridicum Remedium. Řada dalších ze stovky návrhů se podle webu sdružení týkala projektu opencard nebo záměru pražského dopravního podniku instalovat v metru systém, který rozpozná obličeje lidí, a tím umožní i jejich sledování.

Sčítání lidu mezi nominacemi figuruje nejen jako například „násilné sbírání soukromých údajů všech občanů pod výhružkou pokuty“, ale i díky výroku poslance ČSSD Stanislava Křečka, podle něhož by pravdivost údajů měla kontrolovat policie.

Projekt pražské elektronické tramvajenky opencard je nominujícím trnem v oku kvůli požadavku uvádět při registraci číslo občanského průkazu, rodné číslo, číslo telefonu, platební karty, adresu bydliště i e-mail. Navržena byla i vedení Ostravy a Plzně za přemíru kamer ve veřejném prostoru. Anticenu by mohli získat také největší telefonní operátoři za údajné předávání osobních údajů třetí straně, nebo předseda poslanců VV Vít Bárta a agentura ABL za sledování lidí v Praze 11.

Nominaci neunikla za své počiny ani ministerstva či mluvčí prezidenta Klause

Mezi nominovaným jsou také ministerstvo zdravotnictví kvůli registrům pacientů v zákoně o zdravotnických službách, ministerstvo práce a sociálních věcí „za snahu zavést totální kontrolu finančních toků domácností těžce zdravotně postižených prostřednictvím sociální platební karty nebo ministerstvo spravedlnosti za uvádění rodných čísel v obchodním rejstříku.

Adepty na vítězství v kategorii Výrok Velkého bratra jsou spolu s Křečkem například bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt za prohlášení: „Víme, kde jste. Víme, kde jste byli. Víceméně víme, na co myslíte.“, nebo prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Nominaci získal za obhajobu rozhodnutí Václava Klause, který v australském parlamentu odmítl projít bezpečnostním rámem. „Ve většině světa jsou rentgenové kontroly ve státních institucích právě kvůli bezpečnosti prezidentů a ostatních ústavních činitelů, nikoliv obráceně,“ uvedl Ochvat.

Loni hlavní cenu v soutěži, kterou sdružení pořádá od roku 2005, získala Policie ČR zejména za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů. O další anticeny se podělily ministerstvo vnitra, Evropská unie či internetová sociální síť Facebook.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 shrnují následující články:

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise