ČSÚ díky sčítání lidu aspiruje na "anticenu" pro největšího slídila

Sčítání lidu mezi nominacemi figuruje nejen jako například „násilné sbírání soukromých údajů všech občanů pod výhružkou pokuty“, ale i díky výroku poslance ČSSD Stanislava Křečka, podle něhož by pravdivost údajů měla kontrolovat policie.
Projekt pražské elektronické tramvajenky opencard je nominujícím trnem v oku kvůli požadavku uvádět při registraci číslo občanského průkazu, rodné číslo, číslo telefonu, platební karty, adresu bydliště i e-mail. Navržena byla i vedení Ostravy a Plzně za přemíru kamer ve veřejném prostoru. Anticenu by mohli získat také největší telefonní operátoři za údajné předávání osobních údajů třetí straně, nebo předseda poslanců VV Vít Bárta a agentura ABL za sledování lidí v Praze 11.
Nominaci neunikla za své počiny ani ministerstva či mluvčí prezidenta Klause
Mezi nominovaným jsou také ministerstvo zdravotnictví kvůli registrům pacientů v zákoně o zdravotnických službách, ministerstvo práce a sociálních věcí „za snahu zavést totální kontrolu finančních toků domácností těžce zdravotně postižených prostřednictvím sociální platební karty nebo ministerstvo spravedlnosti za uvádění rodných čísel v obchodním rejstříku.
Adepty na vítězství v kategorii Výrok Velkého bratra jsou spolu s Křečkem například bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt za prohlášení: „Víme, kde jste. Víme, kde jste byli. Víceméně víme, na co myslíte.“, nebo prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Nominaci získal za obhajobu rozhodnutí Václava Klause, který v australském parlamentu odmítl projít bezpečnostním rámem. „Ve většině světa jsou rentgenové kontroly ve státních institucích právě kvůli bezpečnosti prezidentů a ostatních ústavních činitelů, nikoliv obráceně,“ uvedl Ochvat.
Loni hlavní cenu v soutěži, kterou sdružení pořádá od roku 2005, získala Policie ČR zejména za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů. O další anticeny se podělily ministerstvo vnitra, Evropská unie či internetová sociální síť Facebook.