Další díl politického evergreenu. Poslanci projednají možnosti referenda | E15.cz

Další díl politického evergreenu. Poslanci projednají možnosti referenda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Politická reprezentace země by po delší době opět měla začít diskutovat o možnosti pořádat obecné referendum. Návrh zákona má dnes na programu jednání sněmovna.

Vládní koalice přípravu příslušné normy vetkla do svého programového prohlášení, Sobotkův kabinet návrh zákona schválil už vloni, dolní komora parlamentu má tento bod zapsaný na právě se konající schůzi. A třeba prezident Miloš Zeman považuje téma za tak důležité, že hodlá ve sněmovní debatě vystoupit. Česká republika je jednou z mála evropských zemí, které v právním řádu obecný zákon o referendu obsažený nemají.

Zákon o referendu dlouhodobě prosazuje především sociální demokracie: „Bylo tedy logické, že jsme ho dali do vládního programu. Bohužel už několik měsíců leží v Poslanecké sněmovně a doufám, že se konečně projedná. Budeme hledat sto dvacet hlasů na to, aby mohl být schválen,“ říká premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Kámen úrazu je právě v tom, že se jedná o ústavní zákon. Sama vládní koalice potřebný počet hlasů nemá, a další podporu bude hledat obtížně. ODS předlohu nepodpoří, totéž říká TOP 09. „Obecné referendum je bohužel v mediálním světě nástroj pro populisty, pro mediální hysterii. Zastupitelská demokracie dává odpovědnost těm, kteří dostali mandát od lidí, neměli by se tedy schovávat za obecné referendum,“ soudí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Mělo by platit, že přímá demokracie znamená více demokracie. Ale klaďme si otázku, jestli to neznamená méně odpovědnosti než více demokracie,“ dodává.

Hlavní pravidla pro konání obecného referenda Autor: E15

Někteří politici se obávají, že zákon o obecném referendu by se mohl zvrhnout v normu, která by dovolila hlasovat například o tom, jak řešit migrační vlnu, zda má země i nadále být členem Evropské unie a podobně. To ale Sobotka vyvrací. „Neposunuli bychom se k demokracii výjimečného typu, jakou mají ve Švýcarsku, přijetím zákona bychom se nestali demokracií založenou na referendech a přímém hlasování.“ V návrhu zákona je striktně řečeno, o čem bude možné referendum vypsat.

Silná omezení ale pro změnu vadí například poslancům zastupujícím hnutí Úsvit – Národní koalice. „Občané nebudou moci rozhodovat o těch nejdůležitějších věcech, jako jsou daně, úprava volebního systému nebo například o odmítnutí nelegálních imigrantů,“ s tím nesouhlasíme, potvrzuje poslanec Marek Černoch.

V prvním čtení nejspíš vládní návrh zákona uspěje, dá se ale očekávat, že v dalším projednávání k předloze padne velká spousta pozměňovacích návrhů. Zda nakonec kabinet pro normu získá potřebný počet hlasů, se dá těžko odhadnout. Případnou podporu pro normu bude vláda složitě hledat i v Senátu.

Klopotná cesta k lidovému hlasování

Na možnost vyjádřit se přímo k celostátně závažným událostem čekají občané již třiadvacet let, zákon o obecném referendu je jedním z evergreenů české politické scény. Poslanci i senátoři návrhy zákonů o referendu projednávali od roku 1993 již několikrát, na žádné z navržených podob se však nikdy neshodli. Návrhy zákonů většinou skončily již v Poslanecké sněmovně, a pokud některý návrh dolní komora parlamentu schválila, zamítl jej Senát.

S obecným referendem počítá ústava – podle ní může ústavní zákon stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. Pro zajímavost – podobné to bylo za první republiky. Ústavní listina z roku 1920 sice institut referenda znala, ale obecný zákon o referendu byl nakonec Národním shromážděním zamítnut.

V moderní historii Česka se dosud konalo jediné celostátní referendum, občané v něm v červnu 2003 schválili přistoupení České republiky k Evropské unii. Častá jsou referenda na místní úrovni v obcích, v nichž se lidé vyjadřují k otázkám, které přímo souvisejí s životem obce.

Jediná příležitost. Před 16 lety rozhodovali občané Česka o vstupu země do EU Autor: ctk
Jediná příležitost. Před 16 lety rozhodovali občané Česka o vstupu země do EU.

Před pěti lety poslanci ČSSD, KSČM a Strany zelených ve sněmovně prosadili uzákonění pravidel krajského referenda, když přehlasovali veto prezidenta Václava Klause.

Právě ODS, jejímž dlouholetým předsedou byl Klaus, patří k největším odpůrcům zakotvení obecného referenda do právního řádu. Stejně jako TOP 09 jsou i občanští demokraté přesvědčeni, že vyhovující variantou jsou jednorázová referenda pořádaná především tehdy, pokud je nutné rozhodnout, zda se země má, nebo nemá vzdát části své suverenity.

Výběr dosavadních návrhů zákona o obecném referendu (zvětšíte kliknutím):

Výběr dosavadních návrhů zákona o obecném referendu Autor: E15

Čtěte také:

Bankovní revoluce? Švýcaři budou hlasovat o konci systému frakčních rezerv

Skotsko má prý právo na referendum, pokud Británie vystoupí z EU

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video