Dienstbier: Služební zákon byl „zprzněn“. Odmítá na něm dál pracovat | E15.cz

Dienstbier: Služební zákon byl „zprzněn“. Odmítá na něm dál pracovat

Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK, bru

Share on Facebook Messenger
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se nebude účastnit dalších prací na služebním zákonu. Kvůli středeční dohodě mezi vládou a opozicí totiž podle něj nebude dostatečně odpolitizována státní správa. Koaliční návrh byl podle něj "zprzněn", za což není ochoten převzít odpovědnost.

Ministr také požádá kabinet, aby ho zbavil pověření vyjednávat ve věci s Evropskou unií. Není schopen garantovat, že zákon splní podmínky EU pro čerpání evropských fondů.

Koalice ve středu přistoupila na požadavky opozičních ODS a TOP 09 a z návrhu zákona vyřadila požadavek na zřízení generálního ředitelství státní služby. Tím byly podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dány základní parametry zákona a už se nebudou měnit.

Kompetence zamýšleného úřadu má převzít především ministerstvo vnitra, část ministerstvo financí. Dienstbierovi na dohodě nejvíce vadí, že koordinační orgán státní služby přijde o část pravomocí. „V tomto případě ztratil klíčovou kompetenci podílet se na výběru státních tajemníků, a tak garantovat to, že to budou osobnosti, které by zajišťovaly na resortech právě to odpolitizování personálních záležitostí, a to se naopak zcela zpolitizovalo,“ míní Dienstbier o dohodě, podle níž bude státní tajemníky jmenovat vláda na návrh příslušného ministra.

Ať mě nahradí Jourová, navrhuje ministr

Požadavek odpolitizování podle něj současná dohoda splňuje mnohem méně než původní koaliční návrh. „Beru to především jako škodu pro celou Českou republiku, že tady nebudeme mít skutečně solidní zákon o státní službě,“ uvedl také ministr.

Kvůli svým výhradám se Dienstbier nebude podílet na dalších pracích na zákonu. „Toho já se zcela jistě účastnit nebudu, protože nejsem ochoten za takovéto prznění kvalitního koaličního návrhu převzít zodpovědnost,“ uvedl. Není prý schopen zaručit, že návrh splní podmínky osmadvacítky, a proto na příští schůzi vlády požádá o zproštění pověření ve věci s EU vyjednávat.

„Já to nejsem schopen garantovat, že tento návrh zajišťuje naplnění té podmínky pro čerpání evropských peněz, a proto budu navrhovat, abych byl zbaven tohoto pověření, aby jej dostala paní (ministryně pro místní rozvoj Věra) Jourová,“ podotkl. Dodal, že se opakovaně vyjádřila, že jednání s Evropskou komisí nebudou problémem.

"Politická kultura poklesla"

„Ukázalo se, že politická kultura opět klesla, vydírání se stalo standardem a ten, kdo vydírá, tedy pan (Miroslav) Kalousek spolu s ODS, tak ti uspěli, zatímco další dvě opoziční strany, které nevydíraly, tak ty měly u jednání smůlu,“ poznamenal také k vyjednávání s opozicí Dienstbier. Podle něho je i tak dojednaný kompromis lepší než současný stav.

Náklady vyvolané přijetím novely služebního zákona Sobotka odhaduje na zhruba půl miliardy korun. Hledat je bude v rámci přípravy státního rozpočtu. Sobotka věří, že novela zákona o státní službě bude účinná od ledna 2015.

Kdo se bojí služebního zákona

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.