Do vlády míří návrhy na účinnější čerpání
„Cílem těchto návrhů je snížit administrativní zátěž v procesu čerpání, sjednotit pravidla pro poskytování pomoci z fondů EU a přispět ke zvýšení právní jistoty jednotlivých aktérů při výkonu jejich činnosti,“ vysvětluje první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.
Materiál, který předkládá MMR vládě, pojmenovává a rozebírá 12 problematických oblastí čerpání. Na některé z těchto problémů upozorňovaly nálezy českých a evropských auditních orgánů. Text také reaguje na pět vytýkaných bodů ve fungování řídicích a kontrolních systémů, na které upozornila Česko Evropská komise, a zabývá se potřebnou elektronizací systému poskytování dotací z EU. Legislativních doporučení je šest, nelegislativních devět.
Kromě změn, které se týkají právního prostředí, MMR zvažuje i další náměty. „Klíčové bude zefektivnit kontrolu ze strany poskytovatele dotace. Do budoucna by bylo dále vhodné zavést průběžný dohled nad kroky úřadů, které dotaci rozdělují,“ dodává Braun.
Z dosavadní, zhruba rok trvající diskuze už vyplynul požadavek na snížení počtu operačních programů, jejichž velké množství se ukázalo jako komplikace pro práci kontrol a auditů. Podle nového konceptu pro příštích sedm let, který klade důraz na naplňování národní rozvojové strategie a zvýšení konkurenceschopnosti, má být příštích operačních programů výrazně méně.
Jaroslav Hanák: Není možné řešit vše jenom škrty
Evropská komise na konci července oznámila, že obnoví proplácení už uhrazených českých veřejných prostředků z Bruselu. Ze čtrnácti pozastavených programů, které financuje Evropský fond pro regionální rozvoj, dostalo zelenou osm, zbývajících šest nadále stojí. Souhlas umožnilo splnění podmínek Akčního plánu, na němž se Česko dohodlo s komisí v březnu. Uzávěrku měl na konci června.