Dohoda o provedení práce bude možná až do 300 hodin ročně | e15.cz

Dohoda o provedení práce bude možná až do 300 hodin ročně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Kotatko

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda dnes přijala novelu zákoníku práce, která zvyšuje maximální rozsah práce na dohodu a mění odstupné při propuštění, zaměstnávání na dobu určitou či zkušební dobu. K navrhovaným úpravám měly výhrady mnohé instituce, úřady i odbory.

Návrh zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 tisíc korun. Z příjmů do této částky se nebude platit zdravotní a sociální pojištění. Odměna nad 10 tisíc korun měsíčně by měla být nově podrobena sociálnímu i zdravotnímu pojištění.

Zákon nově umožňuje prodloužení zkušební doby u vedoucích a klíčových zaměstnanců na šest měsíců místo tří měsíců pro ostatní zaměstnance.

Podle serveru Aktuálně.cz novela počítá i s tím, že odměnu za práci přesčas bude možné zahrnout do mzdy a zaměstnanec za ni nemusí dostat speciální 25procentní příplatek nebo náhradní volno. Povinný už nebude ani nejméně desetiprocentní příplatek za noční nebo víkendovou práci. Firma se bude moci se zaměstnancem dohodnout na nižší sazbě, tedy prakticky i na zrušení příplatku. Odboráři se obávají, že změny mohou zhoršit postavení zaměstnanců, zvláště v krizovém období.

Uvedené změny se mají týkat jen podnikatelské sféry, tedy lidí odměňovaných formou mzdy. U nepodnikatelské sféry, tedy u platů, zůstanou dosavadní pravidla - tedy v zásadě 25procentní příplatek za přesčasy i víkendy a 20procentní za noční práci, napsal server.

Při svém nástupu si vláda předsevzala, že navrhne takové úpravy, které by vedly k větší pružnosti pracovního trhu a motivovaly firmy k vytváření míst. Právě z tohoto předsevzetí návrh vychází, uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Zaměstnavatelé novelu přivítali

„Novela je v mnoha případech určitě krokem správným směrem. Poskytne větší volnost zaměstnavatelům a zaměstnancům domluvit se na vzájemných pravidlech. Přestože jsme měli výhrady k některým dílčím ustanovením, nový zákoník práce jako celek vnímáme pozitivně. V mnoha směrech totiž firmám ulehčí a umožní jim více se soustředit na podnikání a méně se zabývat vnitřními problémy,“ řekl mluvčí Hospodářské komory Petr Kopáček.

Přijetí návrhu novely vítá také Svaz průmyslu a dopravy ČR „Návrh obsahuje řadu bodů, které jsme dlouhodobě požadovali. Pro zaměstnavatele je podstatné, že úpravy zvýší flexibilitu pracovního trhu, což je dobré pro konkurenceschopnost našich firem,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Prosazovali jsme prodloužení zkušební doby pro vedoucí zaměstnance na šest měsíců, znovuzavedení institutu dočasného přidělení zaměstnance i rozšíření možnosti výplaty mzdy v zahraniční měně. Pokud novela tyto naše požadavky zahrnuje, považujeme to za dobrou věc,“ dodal.

Tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová uvedla, že odbory dosud změny v zákoníku studují.

Odstupné bude závislé na počtuodpracovaných let

Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.

Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků.

Nový zákoník práce má Česko od ledna 2007. Před volbami v roce 2006 kodex prosadila i přes prezidentovo veto levice. Ústavní soud v roce 2008 dal částečně zapravdu stížnosti pravicových zákonodárců a některá ustanovení zrušil. Zatím poslední novelu podepsal prezident před týdnem.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery