Drobní živnostníci na slušný důchod od státu nedosáhnou | e15.cz

Drobní živnostníci na slušný důchod od státu nedosáhnou

Řemeslník
Řemeslník
• 
ZDROJ: Chaloupka Miroslav/ Mlada fronta E15

BusinessInfo.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Drobní živnostníci musejí počítat s tím, že se jim v důchodovém věku výrazně sníží životní úroveň. Tedy pokud platí pouze důchodové pojištění, které po nich vyžaduje stát. Málokterý živnostník dosáhne na částku vyšší než 10 tisíc korun, již má zajištěnu většina zaměstnanců s průměrnými příjmy.

Výše důchodu od státu závisí na době pojištění a tzv. osobním vyměřovacím základu. Doba pojištění je u obou skupin stejná, výše základu se ale liší. Zatímco u zaměstnanců je jím průměrná hrubá měsíční mzda, u živnostníků jde o polovinu čistého zisku, tedy rozdílu mezi ročními příjmy a výdaji.

Tuto částku vyplňuje většina OSVČ v březnu do daňových přiznání jako „základ daně“. Do doby pojištění se u OSVČ i zaměstnanců započítávají ovšem pouze roky, kdy je z jejich příjmu řádně odváděno důchodové pojištění.

Minimální vyměřovací základ

Důležitou položkou pro výpočet důchodu je zmíněný „vyměřovací základ“. Živnostníci nemusejí na minimální vyměřovací základ, který se pro rok 2014 zvýší oproti loňskému roku o 180 korun na 77 832 korun (představuje 12násobek minimální měsíční mzdy), nutně mít čistý zisk ve výši dvojnásobku této částky. I když OSVČ za rok nevydělá více než 155 664 korun čistého ročně, vypočítává důchod z minimálního základu.

Pro názornost uveďme dva příklady. Pan Dvořák vydělá za rok 2013 čtyři sta tisíc korun. Při uplatnění výdajového paušálu 60 procent, který je běžný pro většinu živností, je jeho ziskem částka 240 tisíc korun. Jeho vyměřovacím základem je tedy částka 120 tisíc korun, polovina zisku.

Pan Novotný, který má zisk pouze sto tisíc, nebude mít základ nižší než 77 652 korun (příští rok 77 832 Kč), přestože částka odpovídající polovině jeho zisku je daleko nižší. Na minimální důchod, vypočítávaný ze zmíněného minimálního základu, tedy dosáhne i živnostník s velmi nízkými příjmy.

Chybějící roky se můžou doplatit

Pro přiznání starobního důchodu v roce 2013 bude zapotřebí získat 29 let pojištění a dosáhnout důchodového věku. Pokud zjistíte, že potřebnou dobu s dovršením důchodového věku nezískáte, chybějící roky si můžete doplatit. A to formou dobrovolného důchodového pojištění.

Minimální důchod bude činit 5810 Kč, tedy pro ty, kteří pobírali minimální mzdu či OSVČ s minimálním vyměřovacím základem. Z tak nízkého důchodu se dá ovšem žít jen těžko, proto by si drobní živnostníci měli na penzi spořit soukromě, případně mohou podle zákona platit dobrovolně víc na důchodové pojištění státu. Jak na to si můžete přečíst na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Zajímavostí je, že přes výši minimálního vyměřovacího základu se dostane pouze ten živnostník (uplatňující při výpočtu daně 60 procentní výdajový paušál), který za rok vydělá více než 258 840 korun, tedy dvojnásobek minimálního vyměřovacího základu plus 40 procent.

Důchodové pojištění pro OSVČ v roce 2014

OSVČ a zdravotní pojištění v roce 2014

Autor: BusinessInfo.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video