Druhý důchodový pilíř se spouští, zájem o něj je ale minimální | e15.cz

Druhý důchodový pilíř se spouští, zájem o něj je ale minimální

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vnímání atraktivity druhého důchodového pilíře dál klesá. Zájem Čechů o něj se podle průzkumu společnosti AWD Penzijní barometr od loňského léta propadl z 11 procent na současných 4,8 procenta. Nový státní systém zajištění na penzi začal fungovat od začátku letošního roku. Penzijní společnosti zatím hlásí jen maximálně desítky uzavřených smluv.

Najisto se vstupem do druhého penzijního pilíře nepočítá žádný z téměř tisícovky respondentů ve věkové kategorii 18 až 24 let. Nejvíce se o něj zajímají lidé ve věkové skupině 35 až 44 let, a to osm procent.

„Zájem veřejnosti o druhý pilíř je nižší z jednoduchého důvodu. Zatímco v loňském roce většina lidí vůbec nevěděla, jak bude nový systém fungovat, nyní mají lidé možnost seznámit se s jeho konkrétními parametry. S tím, jak se lidé dozvídají podrobnosti, jejich ochota zapojit se do něho klesá,“ řekl k průzkumu analytik poradenské firmy AWD Tomáš Rampula.

Podle něj to ale neznamená, že by lidé neměli zájem spořit si na stáří. „Na vhodné alternativy k druhému pilíři se nyní dotazuje stále více našich klientů,“ dodal Rampula.

Vstup do druhého soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

ČSSD dopředu hlásí: Druhý pilíř zrušíme

Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila loni v listopadu Sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale později rozeslal šéfům penzijních společností dopis, ve kterém jim oznámil plán jeho strany v roce 2014 důchodovou reformu zrušit.

Penzijní společnosti uzavřely s prvními zájemci smlouvy o důchodovém spoření ve druhém pilíři ve středu. Zájem klientů podle nich zatím není velký. „Z počátku očekáváme zájem několika stovek prvních nadšenců, kteří věří, že své peníze umí spravovat lépe než stát. Poté, co začne povědomí narůstat, bude růst i počet zájemců,“ věří ale například mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj má být podle dřívějších odhadů premiéra Petra Nečase výhodný pro polovinu obyvatel.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video