Důchody porostou pomaleji i přes odpor opozičních poslanců

Důchody

Důchody

Sněmovna navzdory odporu opozice schválila vládní předlohu o nižším růstu důchodů. ČSSD a KSČM se nepodařilo prosadit zamítnutí novely o důchodovém pojištění, která nyní míří k posouzení do Senátu. Levice v něm má většinu a očekává se, že ji vetuje a vrátí zpět poslancům. Věcem veřejným se do normy nepodařilo vložit takzvanou mezigenerační solidaritu.

Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Podle opozice je návrh nemravný a reálná výše důchodů bude klesat. „Je to obrovský podraz, je to obrovský podvod na všechny občany,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. ODS a TOP 09 podle něho porušily předvolební sliby, označil je za podvodníky. „Je to první krok k likvidaci mezigenerační solidarity,“ dodal.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik uvedl, že se z důchodu stane almužna. Každý důchodce podle něho přijde v průměru o 16 tisíc korun a penze se po třech letech budou navíc valorizovat z nižšího základu. Také Kováčik hovořil o předvolebních vějičkách a kritizoval navíc současný režim.

Vláda ale argumentuje nezbytností konsolidace veřejných financí. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun.

Možnost odvádět peníze ze sociálního pojištění rodičům-důchodcům neprošla

Věci veřejné neúspěšně navrhly přidat do předlohy ustanovení, podle kterého by děti mohly odvádět svým rodičům-důchodcům procentní bod ze sociálního pojištění. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) by náklady byly sedm až osm miliard korun ročně, což by smazalo úspory dané nižší valorizací.

Pokud bude novela platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun.

Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy. Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší. I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám.